Ostatnia edycja 3. Festiwalu Filmów Świata “Trzy Żywioły” już 23 listopada

Pokazane zostaną najlepsze, nagradzane na światowych festiwalach, inspirujące i wizualnie piękne filmy dokumentalne w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda i Cywilizacja

Ostatnia w tym roku edycja 3.Festiwalu Filmów Świata „Trzy Żywioły” zapowiada się niesamowicie. Od marca Żywioły odwiedziły już Kraków, Warszawę, Bolków. Wrocławską areną festiwalu filmowego będzie zupełnie nowe kino – HELIOS NOWE HORYZONTY.

W piątek 23 listopada impreza rozpocznie się od spotkania z polarnikiem, Mikołajem Golachowskim, z którym pochylimy się nad obecnymi i przyszłymi problemami Antarktydy.  Rozmowę na temat tego najrzadziej odwiedzanego kontynentu uświetni pokaz filmu „Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

W sobotę i w niedzielę od 11.00 do 12.30 odbędą się bezpłatne warsztaty Akademii Podróżowania Trzy Żywioły, w ramach których będzie można się dowiedzieć jak w sposób kreatywny, nowoczesny kręcić filmy w podróży. Jak je montować, udźwiękawiać i publikować w sieci. Warsztaty poprowadzi dziennikarz i filmowiec – Jarek Sępek.

Sobotnie i niedzielne bloki filmowe wypełnią filmy dokumentalne. Pokazana zostanie „Samsara” – kolejny po kultowej „Barace” film Rona Fricke, zrealizowany w oparciu o zapierające dech w piersiach zdjęcia i muzykę m.in. Lisy Gerrard z Dead Can Dance.

Piękne, a niekiedy wręcz zatrważające zdjęcia zobaczyć będzie można w filmie „Ostatni z Wielkich Nieznanych”, o eksploracji nieznanych fragmentów Wielkiego Kanionu w USA. Świat Indian Ameryki Południowej poznać będzie w ramach dwóch dokumentów: premierowa, polska emisja „Moja ziemia” – to obraz współczesności, problemów i szans jakie stoją przed peruwiańskimi Inkami. Wspaniały, wzruszający film zdobył Główną Nagrodę na kultowym Banff Mountain Film Festival.

Natomiast w filmie „Apaporis – tajemnice dżungli” odwiedzimy selwę kolumbijskiej Amazonii i zagłębimy się w niesamowity, liryczny świat wierzeń, tradycji i nieznanych mitów, tajemnic Indian tej części Ameryki Południowej.

Dokument „Nie wiem kim jestem” pokaże cyniczny świat handlarzy „starożytnymi” pamiątkami z Afryki. Czy maski, które przywozimy z wycieczek na Czarny Ląd to rzeczywiście prawdziwe, ręcznie produkowane dzieła sztuki ludowej? Kto na tym zarabia?

Widzów czekać też będzie wyprawa w Pamir, do świata tradycji, opium i wierzeń ostatnich kirgiskich Nomadów, którzy żyjąc Korytarzu Wachańskim toczą samotną walkę o przetrwanie – „Więźniowie Himalajów” to bez wątpienia jeden z najbardziej wzruszających filmów Festiwalu.

Dla miłośników podróży i eksploracji czeka nie lada gratka! Świat surferów, wielkich fal będzie można poznać w polskiej produkcji „El Sueño”. Rowerowym szlakiem, w poszukiwaniu sensu istnienia będzie można ruszyć wraz z bohaterami dokumentu „Odkrywając ścieżkę”. Natomiast twórcy oryginalnego i nowatorsko zrealizowanego „I Believe I Can Fly!” zabiorą widzów w świat swobodnego spadania – basejumpingu.

Na koniec bloku „Przygoda” zaprezentowany zostanie film, który swoją premierę miał kilka tygodni temu – „The Dream Factory” to prawdziwa… fabryka marzeń! Będzie można poznać świat freeriderów, snowboarderów, narciarzy i wspaniałe przestrzenie Alaski, a wszystko to w kontekście początków narciarstwa pozatrasowego, kiedy śmiałków wywoziły śmigłowce pilotowane przez wietnamskich weteranów. W obrazie „COLD” zobaczyć będzie można realia zimowej wspinaczki w Himalajach – przejmujący aż do szpiku kości świat „cienkiego powietrza”, wichur i zimna, którego nie da się zaznać nigdzie indziej.

Nowością filmowych Żywiołów będzie sekcja Żywioły ShortDoc, w ramach której zaprezentujemy dwie godziny dokumentów krótkometrażowych, m.in. polskich twórców: Bartka Solika i Krystiana Bielatowicza.  Autor jednego z filmów powróci z Żywiołów z nagrodą „Czwarty Żywioł”, przyznawaną głosami festiwalowych widzów.

Imprezę poprowadzą dziennikarze i podróżnicy: Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

Miejsce festiwalu: kino HELIOS Nowe Horyzonty we Wrocławiu, ul. Kazimierza Wielkiego 19A/21

Bilety i karnety: sprzedaż online na http://bilety.3zywioly.pl oraz w kasie Kina:

·         jeden seans: 13 zł

·         karnet na jeden dzień (piątek – wstęp wolny): 50 zł

·         karnet na całą imprezę: 80 zł (25 filmów)

 

PROGRAM FESTIWALU

Piątek, 23 listopada od g. 20.00 – spotkanie z polarnikiem Mikołajem Golachowskim i pokaz filmu filmu „Antarktyczna podróż sir Ernesta Shackletona” – wstęp wolny 

Sobota, 24 listopada:

11.00 – Warsztaty „Jak kręcić filmy w podróży”, wstęp wolny

 13.00 – COLD, reż. Anson Fogel, USA 2011, 19’ oraz I believe I can fly!, reż. Sébastien Montaz-Rosset, Francja 2012, 42’ 

 14.20  – Apaporis – tajemnice dżungli, reż. Antonio Dorado, Kolumbia 2012, 74′

15. 50 – Ostatni z Wielkich Nieznanych, reż. Dan Ransom, USA 2012, 23’ 

16.30 –  Odkrywając ścieżkę, reż. Mike Dion, USA 2012, 74’ 

 19.00 – Żywioły ShortDoc – 60’ – (Na jednym oddechu – historia Williama Trubridge,  Eksperyment na Denali, W poszukiwaniu zaginionego morza, Nomada, Matka, Afganistan – muśnięty  w przelocie)

20.15  – The Back of Beyond, reż. John Heyer, Australia 1954, 60’ 

21.30 –  The Dream Factory, prod. TetonGravity, 90’ 

Niedziela, 25 listopada

11.00 – Warsztaty „Jak kręcić filmy w podróży”, wstęp wolny

13.00 – Trans, reż. Alfred Sosgórnik, Anna Wołczyńska, Polska 2011, 40′

14.00  –  Moja ziemia (Mi Chacra), reż. Jason Burlage, Peru 2009, 100’  

16.00 – Więźniowie Himalajów, reż. Louis Meunier, Dania 2011, 51’ 

17.10  – Nie wiem kim jestem, reż. Alba Mora, Anna Sanmartí, Hiszpania 2009, 50′

19.00– Żywioły ShortDoc, (przegląd kilku filmów) 60’ ( Ahh, Guca!, Wall Street, Ciemność w Tatrach, Kumoterki – góralskie wyścigi, Brzegiem Kali Gandaki)

20.15  –  El Sueño, reż. Kuba Łubniewski, Mikołaj Molenda, Polska 2012, 40’ 

21.00 – Samsara, reż. Ron Fricke, USA 2012, 102’

 

Więcej informacji na stronie 3zywioly.pl