Oto Biologiczne Bzdury Roku 2019. Ewa Kopacz bezkonkurencyjna

Ewa Kopacz, autorka słynnego już stwierdzenia, że w „strasznie dawnych czasach” ludzie rzucali kamieniami w dinozaury, zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie na Biologiczną Bzdurę Roku 2019 organizowanym przez autora bloga ToTylkoTeoria.pl.
Oto Biologiczne Bzdury Roku 2019. Ewa Kopacz bezkonkurencyjna

Czytelnicy bloga ToTylkoTeoria.pl już po raz czwarty mogli oddać głos w konkursie na największą biologiczną bzdurę. W konkursie oddano łącznie 52 480 głosów. Spośród dziesięciu nominowanych wyłoniono zwycięzcę.

– Każdy może się pomylić, ale chciałbym, aby popularni w mediach czy na salonach ludzie robili to rzadziej, szczególnie publicznie, a gdy już to zrobią, by potrafili to przyznać i sprostować. Nie chodzi tu o piętnowanie konkretnych osób, tylko antynaukowych poglądów – wyjaśnia Łukasz Sakowski, autor bloga i pomysłodawca konkursu w rozmowie z tygodnikiem Polityka.

 

Kamieniami w dinozaury

W tym roku pierwsze miejsce zajęła Ewa Kopacz, była premier Polski, a obecnie europosłanka Europejskiej Partii Ludowej. Uzyskała aż 21 574 głosy, co oznacza, że wskazało ją 41,2 proc. internautów.

Kopacz w programie „Fakt Opinie”, gdzie była gościem Agnieszki Burzyńskiej, powiedziała: „Przypomnę strasznie dawne czasy. To jest wtedy, kiedy jeszcze dinozaury były, a ludzie nie mieli żadnych strzelb, nie mieli żadnej broni nowoczesnej, która pozwoliłaby ich zabić. Wie pani co robili? Rzucali kamieniami!”

Słowa byłej premier natychmiast stały się hitem internetu, tematem wielu memów i przeróbek. Sama polityk na Twitterze sprostowała, że miała na myśli mamuty, co zresztą w trakcie programu sugerowała jej dziennikarka.

„Komentując sprawę od strony merytorycznej: dinozaury wyginęły ponad 60 milionów lat temu, na długo przed pojawieniem się pierwszych osobników rodzaju Homo (człowiek) czy australopiteków, jak również ich przodków” – komentuje Sakowski.

Ewa Kopacz została symbolicznie uhonorowana statuetkę Alternatywnej Zięby (nawiązującej do Jerzego Zięby, propagatora pseudonauki i autora książki „Ukryte terapie”).

 

Zdrowa otyłość i mordercze szczepionki

Na podium plebiscytu znalazła się także grupa Dziewuchy Dziewuchom, która zagalopowała się w walce z fatshamingiem i opublikowała na swoim fanpage’u grafikę z hasłem „Otyłość nie jest przyczyną chorób”. Po fali krytyki usunęły wpis, jednak nie wycofały się z tego stwierdzenia.

W rzeczywistości otyłość jest chorobą, która pociąga za sobą poważne konsekwencje zdrowotne i zwiększa ryzyko zapadalności m.in. na cukrzycę, choroby serca i układu krwionośnego, zwyrodnienia stawów czy bezdech.

Na Dziewuchy zagłosowało 15 proc. internautów.

Niewiele mniej, bo 13,6 proc. głosujących za największą bzdurę uznało słowa Wojciecha Cejrowskiego, który stwierdził: „Szczepionki wiadomo, że zabijają. W znaczącym procencie zawierają trucizny”.

„Jest to podwójna bzdura – w szczepionkach nie ma związków chemicznych w stężeniu, które pozwalałoby nazwać je trucizną. Nieprawdą jest też, że szczepionki zabijają. Jest wręcz przeciwnie, bo uodparniają na niebezpieczne choroby i zaraz za poprawą warunków sanitarnych, wynalezieniem środków antyseptycznych i antybiotyków są jednym z najważniejszych osiągnięć medycznych w historii” – wyjaśnia Sakowski.

 

Grono nominowanych

Pozostałe, niemal 16 tys. głosów, oddano na innych nominowanych. Znaleźli się tu Konrad Berkowicz (poseł Konfederacji), Rafał Ziemkiewicz (publicysta), Natalia Siwiec (celebrytka), Anna Puślecka (dziennikarka), Jessica Mercedes (blogerka modowa), Ewa Rembiałkowska (wykładowczyni SGGW) i Jarosław Sachajko (poseł Kukiz’15).

Wszystkie nominowane Bzdury wraz z uzasadnieniem znajdziecie na blogu ToTylkoTeoria.pl.

Więcej:polityka