Człowiek lodu nie był tym, za kogo go uważamy. Nowe ustalenia na temat tajemniczej postaci sprzed tysięcy lat

Ötzi to jedna z najsłynniejszych postaci świata archeologii. I nawet jeśli jego imię nic wam nie mówi, to zapewne kojarzycie badania poświęcone mumii znalezionej w Alpach Ötztalskich w 1991 roku. To właśnie ją określa się mianem Człowieka lodu
Człowiek lodu nie był tym, za kogo go uważamy. Nowe ustalenia na temat tajemniczej postaci sprzed tysięcy lat

Rzeczone szczątki pochodzą sprzed około 5300 lat i wzbudziły ogromne zainteresowanie świata nauki, między innymi ze względu na świetny stan ich zachowania. Dotychczasowe ekspertyzy sugerowały, że chodzi o mumię mężczyzny, który w momencie śmierci miał około 46 lat. Szczątki zyskały też miano najstarszych znalezionych w praktycznie nienaruszonym stanie. 

Czytaj też: Wody odsłoniły ruiny osady, jakiej nie znała Europa. Zamiast ulic i placów było tu coś dziwnego

Z biegiem lat badacze zaczęli dysponować coraz większą liczbą technik pozwalających na dogłębne zbadanie przeszłości nawet tak odległej jak sięgająca ponad pięć tysięcy lat wstecz. Dzięki temu możliwe było przeprowadzenie badań, których rezultaty zaprezentowano niedawno na łamach Cell Genomics

Ötzi, czyli Człowiek lodu, to określenie stosowane względem mumii mężczyzny znalezionej w Alpach i datowanej na około 5300 lat

Za publikacją stoją przedstawiciele Instytutu Maxa Plancka. Ich zdaniem Ötzi niekoniecznie musiał być owłosionym łowcą-zbieraczem o jasnej skórze. Tak sugerowały wcześniejsze rekonstrukcje, natomiast ta najnowsza wskazuje na zupełnie inny obraz Człowieka lodu. W jej myśl miałby to być rolnik o stosunkowo ciemnej karnacji, ciemnych oczach i łysiejącej głowie.

To zgoła odmienny wizerunek od dotychczasowego, rysującego osobę o jasnej skórze i oczach oraz z bujnym owłosieniem. Dotychczasowy, najprawdopodobniej błędny obraz Ötziego, stanowił pokłosie badań z 2012 roku. Dostarczyło ono poszlak na temat powiązań mężczyzny ze współczesnymi Sardyńczykami. Nic więc dziwnego, że autorzy założyli, jakoby Ötzi pochodził z połączonych populacji wschodnich łowców-zbieraczy i kaukaskich łowców-zbieraczy.

Problem w tym, że wyniki ostatnich analiz wskazują na coś zgoła innego. Przede wszystkim, wydaje się, iż Człowiek lodu mógł pochodzić od anatolijskich rolników. Obecnie na tych terenach znajduje się Turcja, natomiast jej mieszkańcy sprzed ponad pięciu tysięcy lat mieliby dokonać migracji do Włoch. Być może tam doszło do mieszania genów populacji łowiecko-zbierackich i rolniczych. 

Czytaj też: Ponad 5000 lat temu ktoś zbudował tę gigantyczną bramę. Przed kim miała chronić?

Niemieccy naukowcy zwrócili uwagę na nietypową jak na objęte analizami miejsce i czas pigmentację skórę, a także wskazówki sugerujące udział diety opartej na rolnictwie. Poza tym analiza genetyczna dostarczyła dowodów na występowanie w genomie Ötziego alleli warunkujących łysienie androgenowe. Jego włosy, o ile je jeszcze miał w momencie śmierci, były natomiast czarne. Z jednej strony opisywane doniesienia są bardzo zaskakujące, natomiast z drugiej należy mieć na uwadze fakt, iż inne szczątki znaleziony w pobliżu południowych Alp także charakteryzowały się powiązaniami z anatolijskimi rolnikami.