Australijski outback odsłania niezwykłe rysunki. Nie uwierzysz, co się wśród nich znalazło

Australijski outback ujawnił swoje kolejne tajemnice. Naukowcy rzucili nowe światło na pochodzenie sztuki naskalnej z piaskowca w środkowym Queensland. Rysunki przedstawiają wzory przypominające gwiazdy, węże, sześciopalczaste ludzkie stopy, a nawet… penisa.
Tak prezentuje się Marra Wonga /Fot. Griffith University

Tak prezentuje się Marra Wonga /Fot. Griffith University

Mianem outback określa się rozległe, słabo zaludnione, w przeważającej części pustynne i półpustynne obszary w środkowej Australii. Większa część outbacku pokrywa się z Wyżyną Zachodnioaustralijską oraz Wielkim Basenem Artezyjskim. Rdzenni Australijczycy żyli na outbacku przez ok. 50 000 lat, aż do praktycznego wytępienia ich przez kolonistów.

Czytaj też: W afrykańskiej kolebie skalnej znaleziono niezwykłe rysunki. Przedstawiają tajemnicze postacie

Naukowcy z Griffith Centre for Social and Cultural Research i Australian Research Centre for Human Evolution pod kierunkiem prof. Paula Tacona i dr Andrei Jalandoni rozpoczęli badania różnych dzieł sztuki w obrębie 160-metrowej kolebki skalnej znanej jako Marra Wonga w pobliżu Barcaldine.

Niezwykłe petroglify z Marra Wonga

Miejsce to zawiera ponad 15 000 petroglifów, składających się głównie ze śladów zwierząt, linii, rowków i wywierconych otworów, a także 111 szablonów związanych z rękami i różnymi przedmiotami. Kompozycje na ścianach zagłębienia zawierały siedem dużych wzorów w kształcie gwiazd oraz wzory w kształcie węża biegnące w poprzek i przez inne petroglify. Były też skupiska petroglifów ludzkich stóp, niektóre z sześcioma lub więcej palcami.

Rysunki z Marra Wonga /Fot. Griffith University

Prof. Paul Tacon mówi:

Dziesięć skupisk wzorów rozłożonych na długości wyrytego obszaru Marra Wonga wydaje się być umieszczonych w określonym porządku, od południa do północy, chociaż wzory zostały prawdopodobnie wykonane w różnym czasie, z nagromadzeniem tych skupisk i innych oznaczeń skalnych w czasie. Jednak kolejność ma sens dla współczesnych członków społeczności aborygeńskiej jako różne części opowieści o Śniących Siedmiu Siostrach, we właściwej kolejności.

Historie o Siedmiu Siostrach na całym świecie mają wiele cech wspólnych, w tym związek z gromadą Plejad i konstelacją Oriona, Siedem Sióstr ściganych przez mężczyzn lub mężczyznę, a czasem myśliwego i/lub sprytnego mężczyznę związanego z Orionem, który kochał i/lub pożądał jedną lub więcej sióstr. W przypadku Marra Wonga interpretuje się to jako Wattanuri i na południowym krańcu obiektu znajduje się jego wyryty obraz.

Czytaj też: Co za sztuka! Archeolodzy znaleźli w jaskini rysunki sprzed tysiąca lat

Prof. Paul Tacon dodaje:

Wszystkie miejsca sztuki naskalnej mają lub kiedyś miały historie związane z poszczególnymi projektami i samymi miejscami, a także krajobrazami, których są częścią. Ale nie wiemy o żadnym innym miejscu na świecie, w którym narracja biegnie przez całe stanowisko.

Wyniki badań australijskich uczonych zostały opublikowane w czasopiśmie Australian Archaeology.