Overclocker na Okęciu

Informatyk szalejący z termosem wypełnionym ciekłym azotem i dolewający po trochu to tu to tam do pracującego komputera – tak wyglądał szaleńczy pokaz overclockera bijącego rekord świata w podkręcaniu.

Pod koniec kwietnia na zaproszenie firmy Yamo oraz marki Mushkin do Polski przyjechał jeden z trzech najlepszych overclockerów na świecie – Michael No_name Schnetzer. Schnetzer podjął się próby pobicia oficjalnego rekordu świata w podkręcaniu podzespołów komputerowych. Próba odbyła się w warszawskim hotelu Airport Okęcie. No_name wykorzystał w tym celu specjalnie skonstruowaną platformę testową Mushkin Award Fabrik, chłodzoną ciekłym azotem, którego od czasu do czasu trzeba odrobinę dolać w odpowiednie miejsce.
Ekstremalne podkręcanie procesora oraz kart graficznych z wykorzystaniem ciekłego azotu pozwoliło osiągnąć bardzo niską temperaturę (rzędu około minus 130 stopni Celsjusza). W takim chłodzie zastosowane podzespoły maksymalnie zwiększyły częstotliwość pracy. Próba trwała kilkadziesiąt minut. Jednak Michaelowi Schnetzerowi nie udało się pobić oficjalnego rekordu świata. Jacek Sobkowski z firmy YAMO przyznał, że osiągnięty wynik (31753 według aplikacji 3DMarks06) jest szóstym w światowych rankingach.
Założona w 1994 roku, amerykańska firma Mushkin, jest producentem najwyższej jakości overclockerskich pamięci komputerowych dla komputerów stacjonarnych, notebooków i serwerów. Produkty tej firmy są znane z wysokiej kompatybilności pracy w różnych konfiguracjach sprzętowych oraz z dużych możliwości podkręcania ich parametrów. Wszystkie pamięci marki Mushkin objęte są dożywotnią gwarancją producenta. h.k.

Konfiguracja platformy testowej Mushkin AwardFabrik:
1 x QX9650 @ 5600MHz @ 1.925V on LN2
2 x Sapphire HD 3870 X2 v-gpu mod (1020 MHz GPU, 1150 MHz memory) on LN2
1 x Asus P5E3WS v-core mod
1 x 2*1GB Mushkin XP3-14400@ 1800@ 7-6-5-15 DDR3
1 x 1000 Watt Mushkin PSU Prototyp