Owady tworzą fałszywe wspomnienia tak jak ludzie

Naukowcy odkryli, że pszczoły mieszają i łączą wydarzenia z przeszłości, tworząc w ten sposób fałszywe wspomnienia, zupełnie tak jak ludzie.

Naukowcy z Uniwersytetu Queen Mary w Londynie badali pamięć owadów w serii eksperymentów. Najpierw uczyli pszczoły kojarzyć barwę plamek na płatkach kwiatów z jedzeniem. Następnie to samo zrobili z innym kolorem i ignorowali wyniki pierwszej “lekcji”. Po kilku dniach prób obserwowali zachowania owadów i stwierdzili, że doszło u nich do połączenia wspomnień z przeszłości. 

“Każdy, kto kiedykolwiek źle zapamiętał coś na egzaminie, będzie teraz mógł sympatyzować z pszczołami” – mówi główny autor badania, Lars Chittka, profesor Nauk Biologicznych i Chemicznych z Uniwersytetu Queen Mary. O tym, że ludzie tworzą fałszywe wspomnienia wiadomo od dawna, ale do tej pory nie zaobserwowano podobnego zjawiska u innych zwierząt.

“Istnieje wiele podobieństw między naszymi wspomnieniami i wspomnieniami zwierząt. A im lepiej rozumiemy, jak działa pamięć w królestwie zwierząt, tym lepiej jesteśmy w stanie zrozumieć ludzką pamięć i procesy, jakie jej dotyczą” – dodał naukowiec.

Badanie opisano w czasopiśmie Current Biology.

Czytaj więcej: