Ozempic dobry także na nerki? Ten efekt nie jest dziełem przypadku

Cotygodniowo podawany Ozempic działa ochronnie na nerki i redukuje o 24 proc. ryzyko wystąpienia poważnych chorób tego organu.
Ozempic skuteczny nie tylko na cukrzycę /Fot. Freepik

Ozempic skuteczny nie tylko na cukrzycę /Fot. Freepik

W przełomowym badaniu opublikowanym w The New England Journal of Medicine (NEJM) wykazano, że semaglutyd – aktywny składnik popularnego leku przeciwcukrzycowego Ozempic – zmniejsza ryzyko poważnych powikłań nerek, chorób serca, a nawet śmiertelności u osób zmagających się zarówno z cukrzycą typu 2, jak i przewlekłą chorobą nerek (PChN).

Ozempic to lek wielozadaniowy

Ozempic (semaglutyd), lek działający jak hormon kontrolujący poziom cukru we krwi i regulujący poczucie sytości, jest przepisywany osobom chorym na cukrzycę typu 2. Nowe badanie podkreśla, że preparat ten może być przydatny w zwalczaniu szerszego zakresu powikłań medycznych związanych z cukrzycą.

Czytaj też: Ozempic z dodatkowym pozytywnym efektem

W badaniu przeprowadzonym przez uczonych z University of Washington School of Medicine wzięło udział 3533 osób z 28 krajów, które cierpiały na cukrzycę typu 2 i przewlekłą chorobę nerek. Badanie potwierdziło, że cotygodniowe zastrzyki semaglutydu zmniejszały ryzyko poważnych problemów z nerkami o 24 proc. w porównaniu z grupą kontrolną. Chociaż dokładne mechanizmy stojące za ochronnym działaniem semaglutydu na nerki są nadal badane, badacze sugerują, że może to obejmować wiele czynników, w tym zmniejszenie stanu zapalnego w nerkach.

Co więcej, korzyści ze stosowania semaglutydu nie kończą się na zdrowiu nerek. U osób regularnie przyjmujących Ozempic ryzyko zawału serca i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych było o 29 proc. niższe, a śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny w badanym okresie spadła o 20 proc.

Nerki – schemat /Fot. CDC

Dr Katherine Tuttle z University of Washington School of Medicine mówi:

Jesteśmy absolutnie podekscytowani faktem, że uzyskujemy rzeczywiste efekty. Nie wiemy, na czym dokładnie polega działanie ochronne semaglutydu, ale nie jest ono przypadkowe.

Wyniki badania są nie tylko istotne statystycznie, ale także spójne na różnych poziomach czynności nerek, wykazując potencjał leku w zakresie korzyści dla szerokiego grona pacjentów z cukrzycą i przewlekłą chorobą nerek.

Fakt, że Ozempic leczy więcej niż jedno powikłanie występujące w cukrzycy – utratę masy ciała, niewydolność serca, a może nawet zachowania uzależniające – sprawia, że jest on lepszy od innych dostępnych terapii. Środowisko naukowe ma nadzieję, że semaglutyd pomoże w opracowaniu nowych metod leczenia PChN, poprawiając życie wielu chorych i zmniejszając obciążenie tą wyniszczającą chorobą.

Opisane badania zostały sfinansowane przez firmę Novo Nordisk, producenta leku Ozempic, która obecnie ubiega się o zgodę FDA na aktualizację etykiety leku Ozempic w celu odzwierciedlenia nowych ustaleń. Jeśli lek zostanie zatwierdzony, Ozempic stanie się standardową opcją leczenia osób cierpiących na cukrzycę i choroby nerek.