Pakistan ma nowy myśliwiec. To owoc współpracy dwóch państw

Pakistan się zbroi i wprowadza do służby nowy myśliwiec. JF-17 Thunder Block III to kolejna wersja maszyny konsorcjum Pakistan Aeronautical Complex (PAC)/Chengdu Aircraft Corporation (CAC).
JF-17 Block III to owoc współpracy Chin i Pakistanu /Fot. PAC

JF-17 Block III to owoc współpracy Chin i Pakistanu /Fot. PAC

W połowie listopada przedstawiciele PAF poinformowali, że nowy samolot w wersji Block III zaoferuje kilka ulepszonych możliwości w porównaniu z wcześniejszą wersją Block II. Należą do nich m.in. doskonała manewrowość, zwiększony zasięg i zwiększone możliwości bojowe. Ale to nie wszystko.

Pakistan się zbroi – pod pewnymi względami JF-17 jest lepszy od F-16

Integralną częścią nowej wersji JF-17 jest znaczne zmniejszenie przekroju radaru, osiągnięte dzięki zwiększonemu wykorzystaniu materiałów kompozytowych i ulepszonej awioniki. Warto zauważyć, że we wrześniu państwowy nadawca China Central Television (CCTV) poinformował, że samolot jest obecnie wyposażony w aktywny radar z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA), co jest kluczowym dodatkiem wzmacniającym jego możliwości wykrywania i namierzania.

Czytaj też: Pakistan rośnie w siłę. Państwo przetestowało właśnie dwa zaawansowane pociski

Wydaje się, że tym systemem radarowym jest pokładowy radar kierowania ogniem 3D (FCR) KLJ-7A opracowany przez Instytut Badawczy Technologii Elektronicznej w Nanjing (NRIET), będący znaczącym ulepszeniem w stosunku do KLJ-7 V2 prezentowanego w poprzedniej iteracji. Według Departamentu Obrony USA (DoD) radar KLJ-7 V2 jest w stanie wykryć samolot o przekroju radarowym 3 m2 z odległości 150 km. Radar KLJ-7A ma zwiększoną zdolność namierzania wielu celów, zwiększoną odporność na zakłócenia i większy zasięg. Potwierdza to wcześniejsze oświadczenie NRIET, że maksymalny zasięg KLJ-7A wynosi 170 km. Jednakże oświadczenie NRIET prawdopodobnie odnosi się do docelowego statku powietrznego o przekroju radarowym 5 m2.

Pokaz pierwszego samolotu JF-17 Block III (nr seryjny 22-305) podczas defilady wojskowej z okazji Dnia Pakistanu w Islamabadzie było symbolicznym kamieniem milowym, podkreślającym zaangażowanie narodu w postęp technologiczny w dziedzinie obronności. Jednakże brak insygniów eskadry wskazywał na jej wstępny etap procesu wprowadzającego.

Pakistan ma nową maszynę – to JF-17 Block III /Fot. Janes

JF-17 Thunder, będący owocem współpracy pomiędzy chińską CAC i pakistańskim PAC, został zaprojektowany do zastąpienia kilku istniejących samolotów bojowych. JF-17 jest w stanie brać udział w misjach różnego typu: od przechwytywania po atak naziemny, misje przeciwokrętowe i rozpoznanie powietrzne. Jego wszechstronność w rozmieszczaniu różnego rodzaju uzbrojenia, w tym rakiet i bomb, w połączeniu z potężnym dwulufowym działkiem automatycznym kal. 23 mm, pozwala na dostosowywanie się do różnorodnych scenariuszy operacyjnych. Samolot jest prawie o połowę bardziej ekonomiczny od amerykańskiego odpowiednika – myśliwca Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon.

Czytaj też: Chiński myśliwiec przyszłości nabiera kształtów. Na niebie dostrzeżono nowy samolot

Warto zaznaczyć, że produkcja maszyny nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca Pakistanu z Chinami, mimo iż większość komponentów powstaje lokalnie. Pakistan nie zamierza się zatrzymywać i dalej chce ulepszać swoją armię.