Paleolityczna kobieta zyskała twarz. Jej szczątki znaleziono niedaleko naszej granicy

W 1881 roku w jaskini w Mladeču, wiosce na terenie Czech, znaleziono szczątki – jak się później okazało – kobiety sprzed około 31 000 lat.
Paleolityczna kobieta zyskała twarz. Jej szczątki znaleziono niedaleko naszej granicy

Co ciekawe, początkowo właścicielka czaszki, która odegrała główną rolę w rekonstrukcji twarzy, została błędnie uznana za mężczyznę. Dopiero po wielu latach udało się skorygować te nieścisłości. Dzięki nowym ustaleniom wiemy, iż zmarła miała 17 lat i zamieszkiwała teren współczesnych Czech w okresie górnego paleolitu (około 43 000 do 26 000 lat temu). Szczątki te są jednymi z najstarszych należących do Homo sapiens znalezionych w Europie.

Czytaj też: Kakao nie tylko dla elit. Wśród Majów mógł je spożywać każdy, ale był pewien warunek

W rekonstrukcji pomogły zarówno informacje zebrane w drugiej połowie XIX wieku, techniki kryminalistyczne dotyczące rekonstrukcji twarzy wykorzystane w latach 30. XX wieku, jak i współczesne technologie. W tym przypadku wymienia się tomografię komputerową, za sprawą której członkowie zespołu byli w stanie stworzyć cyfrowe przybliżenie czaszki. Ze względu na brak żuchwy konieczna była improwizacja: badacze wykorzystali dane dotyczące współczesnych ludzkich szczęk.

Kobieta, której twarz poddano cyfrowej rekonstrukcji miała w momencie śmierci około 17 lat

W rekonstrukcji pomogły dane pochodzące z około 200 skanów tomograficznych współczesnych ludzi oraz z wykopalisk archeologicznych należących do różnych grup ludności, w tym Europejczyków, Afrykanów i Azjatów. Dzięki temu możliwe było wymodelowanie brakujących fragmentów. Ostatecznie powstały dwie cyfrowe wersje: jedna ukazuje samą poddaną rekonstrukcji czaszkę, podczas gdy druga obejmuje też dodatkowe aspekty wyglądu, takie jak kolor oczu czy włosów.

Czytaj też: Ponad sto lat temu ostrzegał załogę Titanica przed zagrożeniem. Niedawno udało się go odnaleźć

Warto podkreślić, iż rzadko zdarza się, by archeolodzy błędnie identyfikowali płeć zmarłych. Takie historie miały jednak już miejsce, choćby w przypadku znalezionej na terenie Brazylii skamieniałości nazwanej Zuzu. Pierwotnie uznane za należące do kobiety, szczątki ostatecznie okazały się męskie. Wracając jednak do paleolitycznej “mieszkanki” Czech: poza czaszką w miejscu pochówku znalazły się też kamienne artefakty, fragmenty kości i kilka zębów. Sama kobieta wydaje się natomiast dość tajemnicza i niewiele wiadomo na jej temat.