Marihuana ma coraz lepszą reputację dzięki właściwościom łagodzącym ból, które nie wywołują skutków ubocznych takich jak uzależnienie i śmierć z przedawkowania. To nie znaczy, że ma tylko pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Raport New York Times ‘a z ostatniego tygodnia ujawnił negatywne skutki nadużywania narkotyku.

Cannabinoid hyperemesis syndrome (CHS) to schorzenie, które sprawia, że miłośnicy marihuany (osoby palące 20 razy w miesiącu lub częściej) są wyjątkowo często nękani intensywnymi bólami brzucha, nudnościami i wymiotami.

Nadal mało wiemy o tym schorzeniu, ale naukowcy robią postępy w diagnozowaniu choroby. Nowe badanie przeprowadzone przez Cecilię Sorensen, lekarza ze szpitala Uniwersytetu Colorado, sugeruje, że prawdopodobnie jedna trzecia z 8,3 milionów stałych palaczy w USA doświadcza CHS. Jedna rzecz łączy ich wszystkich: nieustanna potrzeba gorących kąpieli.

Sorensen i jej współpracownicy stwierdzili, że około 97,5% uczestników badania stosowało gorące prysznice, aby złagodzić objawy CHS. - Kiedy przychodzi do mnie pacjent z CHS, pytam go, czy często bierze gorące kąpiele, a jego reakcja jest natychmiastowa: „ skąd wiedziałaś?!" To dobry sposób diagnozowania CHS - mówi.

Jeśli dużo palisz i kochasz spędzać czas pod prysznicem lub w wannie zalewając się gorącą wodą to bardzo możliwe, że ciebie też to spotkało. Gorąca woda zapewnia o wiele bardziej specyficzny i intensywny efekt: prawie całkowite zmniejsza ból i nudności. Wielu pacjentów przyznaje, że ​​te objawy szybko wracają po zakończeniu kąpieli lub po ostygnięciu wody.

Kluczem jest układ endokannabinoidowy (ECS). Neuroprzekaźniki zwane endokannabinoidami i ich białka receptorowe są obecne w całym układzie nerwowy. Mają wpływ m. in. na głód, pamięć i odczuwanie bólu.

- Są w naszych układzie pokarmowym i odgrywają ważną rolę w regulowaniu pracy żołądka i jelit- tłumaczy.

Według Sorensen zażywanie zbyt dużej ilości THC - psychoaktywnego składnika w marihuanie zaburza pracę tych receptorów. - To zmienia twoją ruchliwość jelit. Za każdym razem, gdy ruchliwość żołądka jest utrudniona, pojawia się bardzo silny ból brzucha i nudności. To silny, spazmatyczny ból – dodaje.

Sorensen i jej zespół nie są całkowicie pewni, dlaczego gorące prysznice przywracają normalne działanie, wiedzą, że receptory kannabinoidowe znajdują się w naczyniach krwionośnych, które dostarczają krew do jelit i śledziony. Kiedy człowiek zaczyna doświadczać CHS, receptory te również zaczynają szaleć, co sprawia, że duża ilość krwi zaczyna płynąć do jelit. Ciepło z gorącego prysznica powoduje, że naczynia krwionośne w skórze rozszerzają się przetaczając krew do okolic skóry. Wtedy pojawia się ulga. Jednak Cecilia Sorensen podkreśla, że to tylko hipoteza.

Oczywiście gorąca woda jest złym rozwiązaniem. Wymioty i nudności wywołane przez CHS powodują głód i odwodnienie, a gorący prysznic tylko pogarsza problem, np. prowadzi do niewydolności nerek.

Problemy mogą również pojawić się, gdy pacjenci uzależniają się od gorących pryszniców. Sorensen przypomina historię jednego ze swoich pacjentów. - Tak bardzo potrzebował gorącego prysznica, że ​​wjechał do lokalnej straży pożarnej, wszedł i błagał o gorący prysznic –wyznaje.  

Nie można lekceważyć korzyści leczniczych marihuany, które pomagają w walce z padaczką czy Alzheimerem. Dla wielu osób konopie indyjskie są kluczem do wygodnego i zdrowego życia. Jednak, jak z większością substancji mających wpływ na nasze zdrowie, trzeba znać granice.