Pamięć na końcu palca

Koncern Intel zaprezentował jeden z najmniejszych na świecie dysków Solid State Disc (SSD).  Dwugigabajtowe urządzenie ma wymiary 12 x 18 x 1,8 mm, a jego waga nie przekracza wagi dziesięciu kropli wody. Nowość Intela przeznaczona jest dla telefonów komórkowych, które dzięki temu będą wyposażone w pamięć porównywalną z pamięcią przeciętnych komputerów.

Chip Z-P140 PATA SSD będzie produkowany w wersjach na 2 i 4 GB. Najważniejsze, że urządzenie to jest wyposażone w kontroler, który pozwala z łatwością na bazie kilku takich chipów tworzyć  “dyski” o większej pojemności – do 16 GB. Interfejs nowego chipu-dysku – Parallel-ATA (IDE).

Prędkość odczytu Z-P140 PATA SSD wynosi imponujące 40 megabitów na sekundę, a prędkość zapisu – 30 megabitów na sekundę, co powinno zwiększyć prędkość ładowania programów. Nowy chip w czasie aktywnego działania pobiera tylko 0,3 W, co powinno ucieszyć producentów smartfonów, czyli przenośnych urządzeń elektronicznych, łączących w sobie kilka funkcji: telefonu, poczty elektronicznej, przeglądarki internetowej, GPS, aparatu cyfrowego i innych.  

Pierwsza wersja tego rodzaju chipu powinna pojawić się w tego typu urządzeniach już w tym roku. Nowy produkt firmy Intel jest silnym argumentem w walce o pozycję lidera na rynku pamięci Flash, którą Intel prowadzi z firmą Samsung – producentem najbardziej pojemnej na rynku modułów pamięci Flash (8 GB).

Więcej:technika