Panda czerwona chciała odrobiny spokoju, więc uciekła z zoo. To nie pierwsza taka akcja

Panda czerwona wywołała niemałe poruszenie, gdy postanowiła opuścić wybieg w zoo i wspiąć się na pobliskie drzewo, najprawdopodobniej w poszukiwaniu odrobiny spokoju. Na ratunek zwierzęciu przybyła straż pożarna.
Pandka ruda /Fot. Zoo Gdańsk

Pandka ruda /Fot. Zoo Gdańsk

Do nietypowego zdarzenia doszło w sobotę, 17 czerwca 2023 r. na terenie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Podczas porannego obchodu opiekunowie pandek rudych zauważyli, że na wybiegu jest tylko samica Maja, a brakuje samca Ponzu. Poszukiwania zaginionego zwierzęcia rozpoczęły się od razu, a że 7-letni Ponzu uciekał już wcześniej, pracownicy zoo wiedzieli do czego jest zdolny. Dość szybko udało się go namierzyć na drzewie zlokalizowanym w innej części ogrodu, ale był tak wysoko, że nie mógł sam zejść. W akcję ściągnięcia Ponzu zaangażowana została straż pożarna – podnośnik i sprzęt alpinistyczny.

Ponzu szukał samotności

Ponzu został uratowany i ostatecznie wrócił bezpiecznie na swój wybieg, choć niektórzy eksperci uważają, że może nie być zachwycony ponownym spotkaniem z Mają. Ponzu uciekał już wcześniej kilkukrotnie, ostatnio w lutym. Napięcia między samcami i samicami pand czerwonych dzielącymi wybieg mogą prowadzić do tego, że samce szukają odrobiny spokoju i samotności. Zachowania takie dostrzeżono także między samicą Nanu i samcem Pabu w warszawskim zoo.

Oto powód całego zamieszania – Ponzu /Fot. Zoo Gdańsk

Jeden z pracowników warszawskiego zoo powiedział telewizji Polsat:

Czasami samicy udaje się zachęcić samca do zabawy, ale częściej po prostu od niej odchodzi i manifestuje, by zostawiła go w spokoju, bo woli iść spać.

Pracownicy gdańskiego zoo wciąż nie wiedzą, jak Ponzu był w stanie uciec. Na razie nikt nie zna na to odpowiedzi. Opiekunowie twierdzą, że wszystkie zabezpieczenia działały poprawie, a zwierzę najprawdopodobniej miało sporo szczęścia, bo trafiło na miejsce w ogrodzeniu elektrycznym o słabszym napięciu lub podobną lukę. Ponzu był po prostu sprytniejszy od opiekunów, więc trwa śledztwo, by podobne incydenty się nie powtarzały.

Czytaj też: Rzadka panda dostrzeżona w Chinach. Znacznie różni się od swoich kuzynów

Pandka ruda, zwana także pandą czerwoną, pandą rudą lub pandą mniejszą (Ailurus fulgens) to gatunek drapieżnika z rodziny pandkowatych. Wyglądem przypomina nieco szopa lub lisa, ma rdzawobrązowe futro, podczas gdy pysk, policzki i końce uszu są białe. Na ogonie zwierzęcia występują ciemniejsze pierścienie, a sam koniuszek jest puszysty. Jest symbolem przeglądarki internetowej Mozilla Firefox, choć pandy czerwone występują dzisiaj na terenie południowych Chin, północno-wschodnich Indii, Nepalu i północnej Mjanmy. Dość dobrze aklimatyzują się w warunkach ogrodów zoologicznych, a ponieważ wyglądają pięknie, stanowią w nich dużą atrakcję.