Rzadka panda dostrzeżona w Chinach. Znacznie różni się od swoich kuzynów

Pierwsza i jedyna znana na świecie panda albinos w końcu przeszła obok kamery w chińskich górach. Ostatni raz widziano ją w 2019 roku.
Nie każda panda wielka tak wygląda /Fot. Pixels

Nie każda panda wielka tak wygląda /Fot. Pixels

Narodowy rezerwat przyrody Wolong w prowincji Syczuan jest domem dla ok. 150 pand olbrzymich, ale tylko jedna z nich jest całkowicie biała. Wygląda na to, że stworzenie to dorasta szczęśliwie, mimo iż jest nosicielem rzadkiej mutacji genetycznej, która zmienia czarno-białe futro w jednolity kremowy kolor. Na to wskazuje nagranie z kamery terenowej, które zarejestrowano w lutym 2023 roku.

Ta panda jest całkowicie biała, ale nie została odrzucona przez towarzyszy

Biała panda wielka, nazywana przez tubylców “duchem gór”, jest zwierzęciem jedynym w swoim rodzaju. Mimo iż albinizm w świecie przyrody występuje, jest zjawiskiem wyjątkowo rzadkim – szansa na urodzenie takiego osobnika (niezależnie od gatunku) szacuje się na jeden na milion. Trudno jednoznacznie określić skalę tego zjawiska, ponieważ informacje o osobnikach albinotycznych najczęściej pojawiają się w formie ciekawostek, a nie są w żaden sposób rejestrowane. Badania nad takimi zwierzętami prowadzono już w połowie XVIII w.

Czytaj też: Takiego osobnika jeszcze nie widziano. Panda albinos

Albinizm polega na braku barwnika zwanego melaniną, co skutkuje brakiem barwy skóry oraz jej wytworów (najczęściej włosków), a także tęczówki oka. Osobnik albinotyczny jest jednolicie biały i ma różowe oczy. Niestety, często powoduje to nie tylko zmiany wizualne, ale również upośledzenie fizyczne. Osobniki cierpiące na albinizm często są odrzucane przez swoich kuzynów, gdyż wyróżniają się z tłumu, co może mieć długotrwałe konsekwencje w kontekście ochrony przed drapieżnikiem.

Biała panda dostrzeżona w Chinach po raz pierwszy od czterech lat /Fot. Wolong National Nature Reserve

Znamy tylko jedną albinotyczną pandę wielką, a ponieważ zwierząt tych jest stosunkowo niewiele, można przypuszczać, że to faktycznie jedyny taki niedźwiedź bambusowy na świecie. Minęły cztery lata odkąd kamery terenowe uchwyciły tę wyjątkową pandę, a mimo to nadal nie ma żadnych oznak, że 5-6-latek jest w jakikolwiek sposób chory.

Mimo iż jest “czarną owcą” społeczności pand, na ujawnionym nagraniu widać jak wchodzi w interakcję z matką i jej dwuletnim młodym. To może oznaczać, że nie została odrzucona przez inne zwierzęta – choć może to się zmienić praktycznie w każdej chwili.

Wei Rongping z China Conservation and Research Center for Giant Pandas mówi:

Pod koniec lutego dorosłe dzikie pandy w Wolong są w okresie godowym, podczas którego samice pand z młodymi mogą być bardzo agresywne, gdy dorosła panda zbliża się lub atakuje. Ta samica pandy była niezwykle spokojna i nie zachowywała się zgodnie z oczekiwaniami. Jedną z możliwości jest to, że jest ona matką albinotycznej pandy.

Kamery rozmieszczone w rezerwacie przyrody zarejestrowały kilkanaście innych interakcji między osobnikiem albinotycznym a innymi pandami w regionie.

Czytaj też: To była ostatnia panda w Europie! Wiadomo, co jadła i jaki los ją spotkał

Płeć “odmieńca” nie została ustalona, ale naukowcy twierdzą, że zwierzę jest wielkości dorosłego osobnika i wykazuje oznaki dojrzałości płciowej. Szczegółów można by się dowiedzieć dzięki analizie DNA, ale jak na “ducha gór”, panda albinos pozostaje nieuchwytna.