Nie takie panele słoneczne złe, jak mówią. Słowacy odkryli, co na farmach robią ptaki

Takiego wpływu fotowoltaiki na życie zwierząt nie oczekiwaliśmy. Słowaccy naukowcy zaobserwowali, jak panele słoneczne stają się nowym domem dla wielu gatunków ptaków. Obserwacje prowadzili na wielkopowierzchniowych farmach fotowoltaicznych na terenie swojego kraju.
Zdjęcie poglądowe wróbli

Zdjęcie poglądowe wróbli

Panele słoneczne, jak i cała branża fotowoltaiczna, nie mają dobrej opinii w wielu kręgach. Doniesienia słowackich naukowców mogą nieco zmienić ten obraz, ponieważ wykazano pozytywny wpływ tej technologii na populacje i gniazdowanie ptaków. Dowiadujemy się o tym z artykułu na łamach Journal of Environmental Management, który powstał pod kierownictwem Benjamina Jarčuška ze Słowackiej Akademii Nauk.

Czytaj też: Panele słoneczne, wiatraki i co jeszcze? Chiny nie ograniczają się w produkcji energii i… ryb

Naukowcy przeprowadzili obserwacje ptaków podczas jednego sezonu lęgowego. Prace prowadzone były na 32 farmach fotowoltaicznych o minimalnej powierzchni dwóch hektarów oraz na 32 pobliskich polach, które pełniły funkcję próby kontrolnej. W skład farm wchodziły tradycyjne panele słoneczne o stałym nachyleniu. 17 elektrowni wybudowano na gruntach ornych, a pozostałe 15 – na użytkach zielonych.

Rozmieszczenie badanych farm fotowoltaicznych, gdzie bytowały ptaki / źródło: https://doi.org/10.1016/j.jenvman.2023.119902, CC-BY-4.0

Panele słoneczne miejscem gniazdowania ptaków. Takiego efektu fotowoltaiki nikt się nie spodziewał

Obserwacje przypominały działania prawdziwych ornitologów. Przez kilkadziesiąt minut podglądano przez lornetkę, co robią ptaki. Sprawdzono, jak liczna jest ich populacja, co jedzą, w jakich miejscach farmy słonecznej bytują itp. Łącznie dostrzeżono 353 osobniki z 41 gatunków (na polach kontrolnych było to 271 osobników z 40 gatunków). Zatem w sposób bezpośredni widzimy, że farmy fotowoltaiczne przekładają się na większą populację ptaków. Zwłaszcza jeśli mowa o gatunkach takich jak pleszka zwyczajna, pliszka biała i wróbel zwyczajny.

Czytaj też: Co za dużo, to niezdrowo. Panele słoneczne mają zaskakujący problem

Co mogło powodować, że więcej ptaków preferuje sąsiedztwo paneli słonecznych? Autorzy badań wskazują na dwa aspekty. Pierwszy dotyczy większej dostępności pożywienia w postaci owadów, których życie jest związane z wodą (ta zatrzymuje się często na modułach). Drugi odnosi się do zróżnicowanej konstrukcji samych modułów, które są dobrymi miejscami na budowanie gniazd, np. na elementach wsporczych, pod panelami lub na płocie farmy.

Czytaj też: Błędnie montujemy panele słoneczne. Nowy sposób zapewni spore oszczędności

Panele słoneczne i ptaki okazały się być niezwykłym przykładem duetu działającego synergicznie. Co ciekawe, produkcja czystej energii elektrycznej z fotowoltaiki ma właśnie na celu m.in. ochronę dzikiej przyrody i zachowanie pierwotnych ekosystemów. Te natomiast, jak zauważamy, doskonale sobie „kolonizują” takie obszary.