Panele słoneczne mają jeszcze wyższą wydajność. Do wzrostu doprowadziła niemiecka technologia

Niemiecka firma Singulus Technologies ogłosiła sukces w zakresie prac nad wzrostem wydajności ogniw fotowoltaicznych. Produkowane z użyciem nowej metody moduły okazały się sprawniej niż dotychczas generować energię. 
Panele słoneczne mają jeszcze wyższą wydajność. Do wzrostu doprowadziła niemiecka technologia

Jak dowiadujemy się z wydanego w tej sprawie komunikatu, przełomowy okazał się nowy system pasywacji, znany jako Generis Pet. Do właśnie dzięki niemu możliwe jest powlekanie ciętych krawędzi ogniw słonecznych. Takie podejście może być zastosowane względem modułów wykonanych w technologii half-cell, multi-cell bądź shingled-cell.

Czytaj też: Hybrydowy magazyn energii prosto z Chin. Nowa technologia łączy w sobie kilka korzyści

Pasywacja krawędzi polega na wytwarzaniu warstwy ochronnej, która zapewnia barierę zabezpieczającą przed reakcjami pokrytej powierzchni ze środowiskiem zewnętrznym. W tym przypadku celem było zwiększenie wydajności ogniw poprzez zwalczanie występowania niepożądanych efektów na krawędziach, które zostały objęte cięciem. 

W zestawieniu z dotychczas używanymi panelami, te poddane pasywacji z użyciem technologii Generis Pet cechowały się wydajnością o nawet 1 procent wyższą. Być może nie wydaje się to ogromną wartością, lecz na dużą skalę takie różnice prowadzą do zauważalnych strat bądź korzyści. Poza tym, w grę wchodzi dostosowanie opisywanej metody do różnych rodzajów ogniw i koniecznych cięć. Może ona też być dopasowana do już istniejących modułów.

Sektor fotowoltaiczny przyzwyczaił nas już do tego, że należy cieszyć się nawet z pozornie minimalnych wzrostów wydajności paneli słonecznych. Jak dodaje CEO niemieckiej firmy, Stefan Rinck, wykorzystywana przez jego pracowników maszyna może przetwarzać tysiące fragmentów ogniw z zachowaniem wysokiej gęstości upakowania. W całym procesie warstwy pasywacyjne są nakładane na krawędzie z wysoką wydajnością i to bez występowania niepożądanych efektów na powierzchniach ogniw.

Panele słoneczne poddane pasywacji z wykorzystaniem technologii, jaką dysponuje niemiecka firma, wykazywały o około 1% wyższą wydajność od pozostałych

Singulus Technologies zwraca uwagę na to, że dostarczane produkty mają być związane z kilkoma podstawowymi wartościami, takimi jak dbanie o środowisko, choćby poprzez redukcję emisji dwutlenku węgla, efektywne wykorzystanie zasobów i szerzenie świadomości ekologicznej w społeczeństwie.

Czytaj też: Chińczycy przekroczą magiczną granicę. Chodzi o wydajność paneli słonecznych

Jeśli zaś chodzi o wykorzystanie pasywacji, to jest ona szczególnie powszechna w sytuacjach, w których konieczne staje się cięcie ogniw na mniejsze fragmenty. Prowadzi to do zmniejszenia oporu elektrycznego, co z kolei przekłada się na poprawioną przewodność oraz wyższą wydajność. A im korzystniejszy wskaźnik sprawności konwersji, tym tańsza i łatwiej dostępna powinna stać się energia produkowana z użyciem instalacji fotowoltaicznych.