Woda na pustyni? Te panele słoneczne to potrafią

Opracowano panele słoneczne, które nie tylko są zdolne do wytwarzania energii elektrycznej, ale także wody – i to na pustyni! Poznajcie pierwsze na świecie hydropanele.
Pustynia – zdjęcie poglądowe /Fot. Pexels

Pustynia – zdjęcie poglądowe /Fot. Pexels

Firma Source Global, znana wcześniej jako Zero Mass Water, twierdzi, że ich najnowsze panele słoneczne są pierwszym na świecie odnawialnym systemem wody pitnej i mogą działać niezależnie w wielu miejscach na świecie. Wykorzystują Słońce do pozyskiwania wilgoci z powietrza, zapewniając czystą wodę pitną w wielu miejscach na świecie, które najbardziej jej potrzebują – nawet na pustyni! Jak to w ogóle możliwe?

Panele słoneczne wyprodukują wodę pitną? Ta technologia już działa

Obecnie ponad 2 miliardy ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej. Ale problem ten nie dotyczy tylko mieszkańców krajów afrykańskich, dotyka nawet 100 mln Europejczyków. To wynik zmian klimatycznych, w wyniku których dochodzi do pustynnienia wielu obszarów. Panele słoneczne, które produkują wodę pitną brzmią jak magia, ale zdaniem Source Global, technologia jest gotowa do komercjalizacji.

Czytaj też: Zamiast żywopłotu „zasadź” panele słoneczne. Fotowoltaika na ogrodzeniu nie jest taka głupia?

Sama technologia stosowana w hydropanelach jest dość prosta. Wentylatory zasysają powietrze z otoczenia i przepychają je przez materiał pochłaniający wodę, zatrzymujący parę wodną. Jest ona następnie skraplana przy użyciu energii słonecznej, po czym gromadzona w zbiorniku. Woda jest następnie wzbogacana magnezem i wapniem w celu utrzymania jakości i uzyskania lepszego smaku.

Chociaż skraplanie pary wodnej do produkcji wody pitnej nie jest nowym pomysłem, wykorzystanie energii słonecznej do tego celu sprawia, że panele są bardziej zrównoważone niż istniejące metody. Każdy hydropanel kosztujący 2000 dol., produkuje około 5 litrów wody dziennie i może działać całkowicie niezależnie od istniejącej infrastruktury. To oznacza bezpieczne źródło wody pitnej praktycznie w dowolnym miejscu na świecie. Żywotność hydropaneli wynosi ok. 15 lat.

Panele słoneczne Source Global mogą być instalowane również na domach /Fot. Source Global

Cody Friesen, CEO Source, mówi:

Wyzwania związane z wodą na całym świecie są dramatyczne. Naszym celem jest uczynienie bezpiecznej wody nieograniczonym zasobem na całym świecie.

Na obszarach dotkniętych kryzysem wodnym, to woda butelkowana woda jest jedynym rozwiązaniem. Ale też ma swoje minusy, bo ponad 80 proc. butelek z tworzyw sztucznych nie jest poddawanych recyklingowi, a to pogłębia problem odpadów plastikowych. Pojedynczy hydropanel Source eliminuje zapotrzebowanie na 54 000 plastikowych butelek jednorazowego użytku w ciągu 15-letniego okresu eksploatacji.

Hydropanele Source są już używane w 50 krajach, dostarczając wodę do obszarów, które najbardziej jej potrzebują.