Marsjańska panorama o rozdzielczości 2,5 miliarda pikseli. Czerwona Planeta prezentuje się w niezapomniany sposób

Łazik Perseverance w przerwach pomiędzy poszukiwaniami życia na Marsie dostarcza również efektownych zdjęć ukazujących tamtejsze widoki. W tym przypadku chodzi o panoramę o rozdzielczości 2,5 miliarda pikseli.
Marsjańska panorama o rozdzielczości 2,5 miliarda pikseli. Czerwona Planeta prezentuje się w niezapomniany sposób

Jak nietrudno się domyślić, w takich okolicznościach można dostrzec nawet najmniejsze szczegóły, jakie skrywa Czerwona Planeta. Do wykonania tej efektownej mozaiki użyto ponad tysiąca osobnych zdjęć. Efekt końcowy ukazuje deltę potencjalnej rzeki, która wpływała dawniej do tego, co obecnie nazywa się kraterem Jezero. Miliardy lat temu rzeka ta transportowała między innymi skały i piasek, które obecnie tworzą osady i próbki badane przez sześciokołowy łazik należący do NASA.

Czytaj też: Widzieli jasny obiekt przelatujący na niebie. Już wiemy, czym było zjawisko nad Wielką Brytanią

Do wykonania zdjęć posłużył instrument Mastcam-Z, który w połowie lipca zrobił 1118 pojedynczych fotografii. Te zostały ostatecznie połączone, tworząc kolorową mozaikę o rozdzielczości 2,5 miliarda pikseli. Na zdjęciach widać również ślady samego łazika znajdujące się po lewej stronie. Z kolei uwiecznione skały znajdowały się w tym samym miejscu przez 3-3,5 miliarda lat, pozostając w tym czasie pod wpływem działania wiatru.

Niedawno informowaliśmy, że ten sam łazik, czyli Perseverance, natrafił na rekordowo wysokie natężenie cząsteczek organicznych. Te niekoniecznie muszą być związane z obecnością życia, ponieważ mogą powstawać za sprawą procesów innych niż biologiczne. Wydanie werdyktu w tej sprawie będzie możliwe, gdy zebrane na Marsie próbki trafią na Ziemię, co powinno nastąpić dzięki misji, która miałaby zakończyć się w 2031 roku. Co ciekawe, w realizacji tego przedsięwzięcia wezmą udział Polacy.