Żegnajcie, papierosy. Nowy sposób na pokonanie nałogu

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna może zmniejszyć nasze zapotrzebowanie na papierosy. Naukowcy zaproponowali alternatywną metodę radzenia sobie z głodem nikotynowym.
Rzucić papierosy jest niezwykle ciężko, ale TMS może pomóc /Fot. Unsplash

Rzucić papierosy jest niezwykle ciężko, ale TMS może pomóc /Fot. Unsplash

Trudno jest rzucić papierosy ze względu na dwa rodzaje uzależnień, z którymi trzeba się zmierzyć. Pierwsze to uzależnienie farmakologiczne od nikotyny, związane z koniecznością utrzymania odpowiedniego stężenia tej substancji w surowicy krwi. Drugie to uzależnienie behawioralne, które wiążę się z czynnikami środowiskowymi, społecznymi i psychologicznymi, czyli “nawyk” palenia.

Czytaj też: Papierosy oznaczają śmierć, ale nie to jest najgorsze. Palacze narażeni na mnóstwo różnych chorób

Jeżeli chodzi o głód nikotynowy, to nie mit – jest on wynikiem farmakologicznego uzależnienia od nikotyny. Jest to typowy objaw odstawienia, szczególnie trudny do opanowania w pierwszym miesiącu od rzucenia palenia. Głód nikotynowy stopniowo się wycisza, ale chęć zapalenia papierosa może pojawić się po wielu miesiącach, a nawet latach zerwania z nałogiem.

Nowe badania przeprowadzone przez naukowców z University of Missouri School of Medicine sugerują, że może istnieć skuteczny sposób leczenia głodu nikotynowego – przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS). Szczegóły opisano w czasopiśmie Biological Psychiatry: Cognitive Neuroscience and Neuroimaging.

Dzięki tej metodzie łatwiej rzucić papierosy

Przezczaszkowa stymulacja magnetyczna (TMS) to terapia polegająca na dostarczaniu silnych, szybko zmieniających się impulsów pola magnetycznego, które wpływają na aktywność mózgu. Metoda ta jest stosowana w różnych zaburzeniach behawioralnych (np. łaknienia), a teraz może okazać się przydatna w ograniczaniu palenia.

Czytaj też: Papierosy, alkohol, zła dieta – o tym wiemy… Nie uwierzysz, co jeszcze wpływa na starzenie

U osób uzależnionych od nikotyny występują zazwyczaj znaczne różnice strukturalne i funkcjonalne w mózgu w porównaniu ze zdrowymi osobami niepalącymi. Wykazano, że palacze mają mniej istoty szarej, a to może wpływać na tzw. kontrolę hamowania, czyli mechanizm regulujący nasze popędy i reakcje na bodźce. Prawidłowo działająca kontrola hamowania umożliwia ludziom powstrzymanie impulsywnej reakcji na coś.

Prof. Brett Froeliger z University of Missouri School of Medicine mówi:

Problemy z kontrolą hamowania mogą sprawić, że trudniej będzie uniknąć palenia, gdy pojawi się potrzeba, w odpowiedzi na wszystkie sygnały i konteksty w środowisku, które wyzwalają zachowanie polegające na zapaleniu papierosa.

W przypadku TMS impulsy magnetyczne są przykładane do mózgu w seriach po trzy i występują w dwóch postaciach: ciągły TMS (cTMS) i przerywany TMS (iTMS). Ten pierwszy typ polega na powtarzalnym stosowaniu trzech impulsów przez 40 sekund, podczas gdy drugi stosuje tę samą liczbę impulsów nieregularnie przez ponad 190 sekund.

Uzależnienie od nikotyny powiązano z ubytkami istoty szarej w mózgu

Wcześniej wykazano, że przezczaszkowa stymulacja magnetyczna jest skuteczna w leczeniu zaburzeń lękowych i depresyjnych. Teraz uczeni przebadali 37 uczestników, głównie po 40. roku życia, sprawdzając wpływ zarówno cTMS, jak i iTMS na ograniczenie palenia. Wstępne wyniki są obiecujące, ale konieczne jest kontynuowanie badań.

Prof. Brett Froeliger podsumowuje:

Identyfikacja terapii poprawiających kontrolę hamowania może pomóc w ograniczeniu palenia i potencjalnie pomóc w zapobieganiu nawrotom po próbie rzucenia palenia. Leczenie poprawiające kontrolę hamowania może również pomóc w zakłóceniu cyklu zażywania narkotyków wśród osób cierpiących na inne zaburzenia związane z używaniem substancji; jednak potrzebne są dalsze badania, aby ocenić wartość kliniczną TMS w leczeniu zaburzeń związanych z używaniem substancji psychoaktywnych.