Papieska Aula zasilana słońcem

Pod koniec listopada dach watykańskiej Auli Pawła VI, w której odbywają się m.in. papieskie audiencje, został pokryty panelami słonecznymi i zamienił się tym samym w mimielektrownię słoneczną o mocy całkowitej wynoszącej 220 kW.

     Na dachu zainstalowane zostały 2394 przetworniki fotoelektryczne, które mogą wyprodukować do 300 megawatogodzin prądu elektrycznego na rok. Taka ilość energii zaspokoiłaby roczne zapotrzebowanie na prąd 100 gospodarstw domowych. Baterie słoneczne o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych kosztowały wprawdzie 1,2 mln euro, lecz dla Watykanu był to prezent od dwóch niemieckich firm: SMA Solar Technology i SolarWorld. SolarWorld dostarczył modułów fotowoltaicznych, natomiast SMA ufundowała specjalne falowniki, które są odpowiedzialne za efektywną zamianę prądu stałego wytwarzanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd przemienny. 

     Z Placu Świętego Piotra panele słoneczne na dachu auli są ledwie widoczne i nie psują historycznego krajobrazu Watykanu, natomiast przynoszą ogromną ulgę przyrodzie: dzięki nim emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 225 ton rocznie. 

     Instalacja baterii słonecznych na Watykanie jest nie tylko wielkim wkładem państwa kościelnego w przyjazne środowisku wytwarzanie energii. Watykan postanowił wyrazić w ten sposób również swoje zaangażowanie w ochronę klimatu, a także popularyzowanie odpowiedzialnej eksploatacji surowców naturalnych. Coraz bardziej „zielona” Stolica Apostolska zapowiedziała, że to nie wszystko – do roku 2020 20% swojego zapotrzebowania energetycznego Watykan będzie pokrywać ze źródeł odnawialnych.  JSL

źródło: www.sma.de