Na dachu zainstalowane zostały 2394 przetworniki fotoelektryczne, które mogą wyprodukować do 300 megawatogodzin prądu elektrycznego na rok. Taka ilość energii zaspokoiłaby roczne zapotrzebowanie na prąd 100 gospodarstw domowych. Baterie słoneczne o powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych kosztowały wprawdzie 1,2 mln euro, lecz dla Watykanu był to prezent od dwóch niemieckich firm: SMA Solar Technology i SolarWorld. SolarWorld dostarczył modułów fotowoltaicznych, natomiast SMA ufundowała specjalne falowniki, które są odpowiedzialne za efektywną zamianę prądu stałego wytwarzanego przez moduły fotowoltaiczne na prąd przemienny. 

     Z Placu Świętego Piotra panele słoneczne na dachu auli są ledwie widoczne i nie psują historycznego krajobrazu Watykanu, natomiast przynoszą ogromną ulgę przyrodzie: dzięki nim emisja dwutlenku węgla zmniejszy się o 225 ton rocznie. 

     Instalacja baterii słonecznych na Watykanie jest nie tylko wielkim wkładem państwa kościelnego w przyjazne środowisku wytwarzanie energii. Watykan postanowił wyrazić w ten sposób również swoje zaangażowanie w ochronę klimatu, a także popularyzowanie odpowiedzialnej eksploatacji surowców naturalnych. Coraz bardziej „zielona” Stolica Apostolska zapowiedziała, że to nie wszystko - do roku 2020 20% swojego zapotrzebowania energetycznego Watykan będzie pokrywać ze źródeł odnawialnych.  JSL

źródło: www.sma.de