Papugi nie znoszą samotności. Tak walczą z nią w niewoli

Papugi domowe wchodziły ze sobą w interakcje podczas wideokonferencji. Najnowszy eksperyment wykazał, że ptaki korzystały z takiej formy komunikacji, chroniąc się tym samym przed samotnością.
Papuga – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Papuga – zdjęcie poglądowe /Fot. Pixabay

Zespół uczonych z Uniwersytetu w Glasgow przeanalizował ponad 1000 godzin obserwacji 18 papug domowych w trakcie trzymiesięcznego badania. Po raz pierwszy w historii sprawdzono, czy ptaki rozpoznają się na ekranie podczas wideokonferencji i czy wchodzą ze sobą w interakcje.

Czytaj też: Potrafi świecić piórami w nocy. Nie wiedzieliśmy, że w Polsce mamy tak niezwykłego ptaka

Naukowcy udostępnili zwierzętom nieograniczone środki do kontaktowania się ze sobą. Okazało się, że dzięki częstym wideorozmowom, chętniej śpiewały i bawiły się, co wskazuje, że nie czuły się samotne. Papugi, które wykonywały najwięcej połączeń, otrzymywały również więcej połączeń, co sugeruje, że w ten sposób stały się bardziej towarzyskie. Wyniki opublikowano w Proceedings of the 2023 CHI Conference on Human Factors in Computing Systems.

Papugi lubią dzwonić do siebie nawzajem – z małą pomocą człowieka

Naukowcy współpracowali w celu zbadania, czy papugi, które są uważane za inteligentne, bardzo społeczne ptaki, mogłyby nauczyć się wykonywać i odbierać wideopołączenia według własnej woli i czy zdecydowałyby się na to, gdyby zrozumiały ten proces. Takie pytania mają sens, gdyż na wolności wiele gatunków papug żyje w stadach, podczas gdy w niewoli (w ogrodach zoologicznych, a tym bardziej w warunkach domowych) są one trzymane w samotności lub w małych grupach. Izolacja i nuda mogą powodować u ptaków problemy psychologiczne, objawiające się kołysaniem, nadmiernym stukaniem dziobami w przedmioty lub skubaniem piór. Papugi domowe są często dotknięte chorobami zakaźnymi, w tym śmiertelną chorobą zwaną bornawirozą, która dotyka ponad 40 proc. populacji w USA, a w takich warunkach muszą być izolowane.

Papugi lubią do siebie dzwonić – jeżeli je nauczymy /Fot. YouTube

Dr Ilyena Hirskyj-Douglas z University of Glasgow’s School of Computing Science mówi:

Technologia wideorozmów pomogła wielu ludziom przez wczesne dni pandemii COVID-19, gdzie izolacja była kluczowa dla spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa. Istnieje 20 milionów papug żyjących w domach ludzi w USA i chcieliśmy zbadać, czy te ptaki mogą korzystać z wideorozmów. Gdybyśmy dali im możliwość dzwonienia do innych papug, czy zdecydowałyby się na to i czy doświadczenie to przyniosłoby korzyści papugom i ich opiekunom?

Zwierzęta do eksperymentu zostały zwerbowane z Parrot Kindergarten, internetowego programu coachingowego i edukacyjnego dla papug i ich właścicieli. Eksperyment podzielono na dwa etapy. W pierwszym: papugi z pomocą opiekunów nauczyły się dzwonić, a także dotykać zdjęcia innego ptaka na ekranie tabletu, aby zainicjować z nim rozmowę. Połączenia, których w sumie było 212, były ograniczone do maksymalnie pięciu minut, a ich opiekunowie przerywali je, gdy tylko zwierzę zaczynało się interesować czymś innym.

Czytaj też: Sowy i wulkany mają coś wspólnego? Spojrzeli tylko na ptaka i odkryli zdumiewającą zależność

Dr Rébecca Kleinberger, adiunkt na Uniwersytecie Northeastern i pracownik naukowy MIT Media Lab, dodaje:

Jest niezwykle ważne, aby każde badanie z udziałem zwierząt zawierało silne wytyczne etyczne w każdym aspekcie badań. Byliśmy naprawdę ostrożni w dokładnym szkoleniu opiekunów ptaków, aby upewnić się, że mogą oni zaoferować odpowiedni poziom wsparcia, aby wzmocnić swoje papugi, ale także pomóc im uniknąć jakichkolwiek negatywnych doświadczeń. Jak tylko ptaki wykazywały jakiekolwiek oznaki rozproszenia lub dyskomfortu, rozmowy zostały przerwane.

Po zakończeniu wstępnego dwutygodniowego szkolenia, papugi mogły wybrać wywoływanie innych ptaków według własnej woli, dzwoniąc dzwonkiem, a następnie wybierając ptaka, którego chciały wywołać. Ten dwuetapowy wybór był również kluczowy, zapewniając, że połączenia nie były przypadkowe lub po prostu oparte na tym, że ptaki lubią dźwięk dzwonka. Drugi etap trwał przez dwa miesiące, a opiekunowie nadzorowali 147 celowych połączeń między ptakami, wspomaganymi przez ich opiekunów.

Dr Jennifer Cunha, współzałożycielka Parrot Kindergarten, wyjaśnia, co wynika z przeprowadzonego eksperymentu:

Papugi wydawały się pojmować, że naprawdę angażują się w rozmowy z innymi ptakami na ekranie, a ich zachowanie często odzwierciedlało to, czego oczekiwalibyśmy od rzeczywistych interakcji między nimi. Widzieliśmy, że ptaki po raz pierwszy nauczyły się szukać pożywienia, a jeden z opiekunów poinformował, że ich ptak po raz pierwszy poleciał po wykonaniu połączenia. To potwierdza, że papugi komunikowały się ze sobą, mimo iż “jedynie” za pośrednictwem urządzenia elektronicznego.

Badania są kontynuowane, a ich przyszła praca skupi się na opracowaniu solidnych ram etycznych, skupiających się wokół fizycznych, psychicznych i emocjonalnych wymagań zwierząt.