PC wielkości jabłka

Najmniejszy na świecie komputer PC o kształcie kostki nie większej od jabłka został zbudowany przez japońską firmę Shimafuji Corporation.

Komputer wyposażony został w twardy dysk 64 MB (SDRAM), porty LAN, USB, Ethernet, а także wejście do monitora VGA. Do inteligentnej kostki można podłączyć słuchawki lub głośniki. Urządzenie pobiera zaledwie 5 watów energii. Zwykłe funkcje Space Cube zostały poszerzone również o port SpaceWire, dzięki któremu komputer może współpracować z innymi urządzeniami opracowanymi przez NASA, ESA i JAXA.

Space Cube posiada procesor o maksymalnej częstotliwości 300 MHz i pamięć flash o pojemności 16 MB. System operacyjny Linux Red Hat jest uruchamiany z karty 1 GB CompactFlash, która jest umieszczona w bocznej ścianie kostki. Nie są to być może oszałamiające parametry, lecz należy mieć na uwadze rozmiary samego komputera – długość jego krawędzi wynosi zaledwie 5 cm! 

Maleństwo zostało stworzone z myślą o pracy w warunkach kosmicznych – oszczędność energii, odporność na wysokie promieniowanie i niewielkie rozmiary nabierają w takim środowisku istotnego znaczenia. I pomimo tego, że prywatne wykorzystywanie Space Cube jest jak najbardziej możliwe (na razie PC można kupić tylko w Japonii), „zwykłych” użytkowników może na razie nieco odstraszyć jego cena, która wynosi około 2750 dolarów.  JSL