Perscy książęta uciekli na inny kontynent i założyli imperium. Historia rodem z filmu to nie fikcja

Wschodnie części współczesnej Etiopii i Tanzanii tworzyły dawniej tzw. wybrzeże Swahili. W średniowieczu stanowiło ono centrum handlu, a naukowcy próbują zrozumieć, skąd wzięli się tam pierwsi mieszkańcy.
Perscy książęta uciekli na inny kontynent i założyli imperium. Historia rodem z filmu to nie fikcja

Ten prężnie działający ośrodek handlowy był przedmiotem legend i opowieści, w myśl których siedmiu perskich książąt uciekło przed prześladowaniami przez Morze Arabskie. Ostatecznie dotarli do wschodniej Afryki, gdzie założyli handlową dynastię, która przez długie lata zdominowała okolice. I choć przez długi czas zakładano, że tego typu opowieści to głównie lokalny folklor, to nowe badania sugerują coś zupełnie innego.

Czytaj też: Ma 9000 lat i wciąż gra. Posłuchaj, jak brzmi flet znaleziony w Chinach

Ich autorzy przeprowadzili analizy genetyczne, a o rezultatach informują na łamach Nature. Dotychczasowe debaty prowadzone w naukowym świecie skupiały się między innymi na tym, czy dynastię handlową założyła ludność afrykańska czy może migranci przybyli z Azji Południowej. Wśród kronikarzy dominował pogląd, jakoby kluczem do rozwiązania zagadki byli Azjaci, podczas gdy historycy kierowali się ku opcji afrykańskiej. Argumentowali to faktem, że język i architektura na tym obszarze nosiły cechy charakterystyczne dla mieszkańców Afryki.

Na szczęście współczesna nauka dysponuje narzędziami pozwalającymi na rozstrzyganie takich sporów. Szukając wyjaśnień naukowcy przeanalizowali DNA 80 średniowiecznych mieszkańców wybrzeża Swahili oraz obszarów położonych nieco bardziej w głębi lądu. Materiał genetyczny został wydobyty ze szczątków pochodzących z okresu od XIII do XIX wieku. 

Perscy książęta prawdopodobnie uciekali przed prześladowaniami, trafiając ostatecznie na wybrzeże Swahili

Do jakich wniosków doszli członkowie zespołu badawczego? Jak się okazało, większość męskiego rodowodu tych mieszkańców była związana z Persami. Z kolei w przypadku linii kobiecych powiązania były głównie afrykańskie. Mówiąc prościej: przybyli z Bliskiego Wschodu mężczyźni zaczęli płodzić potomstwo z lokalnymi mieszkankami. 

Biorąc pod uwagę domieszki genetyczne, wydaje się, że pierwsi perscy przybysze dotarli na wybrzeże Swahili około 1000 roku. To z kolei byłoby zgodne z dotarciem tam islam i pozwala sądzić, jakoby prężnie działające imperium handlowe powstało za sprawą książąt uciekających z Persji. Co ciekawe, perska ekspansja we wschodniej Afryce najprawdopodobniej nie miała charakteru “podboju”. Dzieci zrodzone z tych związków wciąż mówiły bowiem językiem swoich matek. Zachowano także lokalne, matriarchalne tradycje.

Czytaj też: 2000 głów w świątyni słynnego władcy. Odkrycie z Egiptu prawdziwą sensacją dla świata

Perskie DNA zaczęło stopniowo znikać, a w jego miejsce weszły geny charakterystyczne dla Arabów. Przełom ten nastąpił około 1500 roku, kiedy to szlaki handlowe przesunęły się z Persji na Półwysep Arabski. Sama cywilizacja funkcjonująca w obrębie wybrzeża Swahili, choć pod względem genetycznym zapoczątkowana przez Persów, była zdominowana przez zwyczaje, języki czy architekturę charakterystyczne dla Afryki.