Kilkadziesiąt naskalnych rysunków znalezionych w Szwecji. Część jest naprawdę sporych rozmiarów

Petroglify to zazwyczaj wywodzące się z neolitu naskalne rysunki, tworzone przez naszych odległych przodków, choć nie brakuje głosów, jakoby były to dowody na odwiedzanie Ziemi przez kosmitów (sztuka ta miałaby więc powstać z udziałem obcych form życia bądź na ich cześć). 
Kilkadziesiąt naskalnych rysunków znalezionych w Szwecji. Część jest naprawdę sporych rozmiarów

Około czterdziestu takich rysunków udało się niedawno zlokalizować na terenie Szwecji. Właśnie tam działali archeolodzy, którzy zidentyfikowali petroglify ukazujące ludzi, inne zwierzęta, a nawet statki. I choć większość obiektów ma kilkadziesiąt centymetrów długości, to zdarzyły się nawet kilkumetrowe.

Czytaj też: Zapach starożytnego Rzymianina, czyli jak naukowcom udało się odtworzyć dawne perfumy

Z dotychczasowych ekspertyz wynika, że znalezione w zachodniej Szwecji dzieła neolitycznej sztuki mają około 2700 lat. Granitowa skała, będąca niczym kamienne płótno dla ówczesnych artystów, dawniej stanowiła część wyspy. Sugeruje to, iż w momencie tworzenia rysunków ludzie musieli przebywać na łodziach, bądź jakiegoś rodzaju platformach. 

Petroglify to rysunki naskalne o nie do końca wyjaśnionym przeznaczeniu. Ich rozmiary mogą wynosić nawet wiele metrów

Kraina Bohuslän już w przeszłości była celem archeologicznych eskapad, zakończonych odnalezieniem zróżnicowanej sztuki. Tym razem badacze odnaleźli pokrytą mchem ścianę skalną. Ich uwagę przykuły potencjalne linie, dlatego usunęli naturalną pokrywę, a ich oczom ukazały się efektowne petroglify. Mając na uwadze to, jak stroma jest ta ściana, nie było możliwości, by jakikolwiek człowiek na nią wszedł i później się utrzymał.

Aby powstały petroglify, konieczne było wykorzystywanie twardych kamieni. Korzystając z takich narzędzi, ówcześni mieszkańcy rozbijali powierzchnię granitowej skały, odsłaniając jaśniejsze warstwy ukryte pod spodem. I choć nie wiadomo, w jakim celu tworzono taką sztukę, to być może po prostu leży to w ludzkiej naturze. Ewentualnie nasi przodkowie chcieli oznaczyć dany obszar, podkreślając swoją obecność na nim.

Czytaj też: Tam człowiek przechadzał się już dziesiątki tysięcy lat temu. Zlokalizowano najstarsze ludzkie ślady

Jak zauważa James Dodd z Uniwersytetu Aarhus, istnieje prawdopodobieństwo, że znalezione niedawno petroglify miały przekazywać oglądającym jakąś historię. Taki wariant byłby szczególnie prawdopodobny, gdyby potwierdziło się, iż rysunki naskalne powstały w podobnym czasie. Zdaniem badacza z Danii niektóre motywy, choćby rydwany, wozy i postacie zwierząt, pojawiły się na skale wielokrotnie. To z kolei wskazuje na występowanie pewnej narracji. Kto wie, być może mówimy o neolitycznym pierwowzorze popularnych współcześnie komiksów?