5 sposobów na większą kreatywność

Szukasz nowych i ciekawych rozwiązań? Sprawdź, co możesz zrobić, żeby zwiększyć swoją kreatywność!

Koniec z rutyną!

Jeśli szukasz  innowacyjnego rozwiązania, możesz zacząć od urozmaicenia czynności, które zazwyczaj rutyno wykonujesz każdego dnia. Przełamania codziennych schematów pomoże uruchomić kreatywne spojrzenie.

Psycholog dr Simone Ritter z Uniwersytetu Radboud w Holandii przekonuje, że na poziom naszej kreatywności korzystny wpływ może mieć nawet to, w jaki sposób przygotowujemy rano kanapki na śniadanie!

Tłumaczy także, że osoby, które chcą myśleć niestandardowo, powinny odważyć się i poszukać nowych, nietypowych  doświadczeń. Te pozwolą im zyskać nową perspektywę i świeże spojrzenie także na inne sprawy.

Zmiana codziennych czynności może spowodować zmiany w mózgu. Istniejące i już „wydeptane” ścieżki neuronowe zostają wtedy porzucone, a między komórkami mózgu tworzą się nowe połączenia. Cały proces może zaowocować powstaniem nowych i oryginalnych pomysłów.

Nie rozpraszaj się!

Kolejny sposób na większą kreatywność to odcięcie się od wszystkich dystraktorów, czyli czynników które rozpraszają naszą uwagę.

Autor popularnych książek dla dzieci Roald Dahl zaprasza tylko nielicznych do ogrodu, w którym tworzy swoje powieści, a Jonathan Franzen odcina się od świata zewnętrznego w czasie pisania, używając zatyczek do uszu, nauszników i opaski.

Inną, mniej dosłowną metodą na wyeliminowanie dystraktorów jest wytrenowanie mózgu tak, by sam przestał je zauważać.

Zdaniem neurologów, w chwili powstawania przełomowych myśli w rejonie zakrętu skroniowego można zaobserwować znaczący wzrost fal gamma. Zanim do tego dojdzie, w mózgu można zaobserwować związane z wypoczynkiem fale alpha.

Codziennie przyswajamy ogromną ilość informacji, a fale alpha pozwalają naszym umysłom na chwilę przerwy. Prof John Kounios z Uniwersytetu Drexel tłumaczy: “Kiedy zadajemy komuś trudne pytanie, często możemy zaobserwować, że nasz rozmówca na chwilę odwraca wzrok i kieruje go w dal lub na moment zamyka oczy. Twarze zazwyczaj są bardzo absorbujące, dlatego w znalezieniu odpowiedzi pomoże patrzenie wszędzie, tylko nie na nie”.

Skierowanie uwagi do wewnątrz i wycieszenie umysłu zwiększa prawdopodobieństwo, że będziemy potrafili zaproponować błyskotliwe i oryginalne rozwiązanie.

 

Moc prostych zadań

Twórcze moce fal mózgowych może wyzwolić także praca nad czymś, co nie wymaga skomplikowanych operacji umysłowych.

Profesor Jonathan Schooler z Uniwersytetu w Kalifornii wyjaśnia: „Jeśli jesteś w kropce, zrób sobie przerwę. Pozwól sobie na to, by nieświadome procesy na moment przejęły nad tobą kontrolę. Ale zamiast siedzieć w miejscu, możesz pójść w tym czasie na spacer, wziąć prysznic albo zająć się ogrodem”.

Gregor Mendel nazywany “ojcem genetyki”, spędził całe lata cierpliwie licząc i studiując rośliny grochu oraz pszczoły. Niedoceniony za życia, był pierwszą osobą w historii nauki, która odkryła prawa dziedziczności.

Zaryzykuj…

Dr Charles Limb z Uniwersytetu Medycznego im. Johna Hopkinsa przekonuje, że każdy z nas jest kreatywny, nawet jeśli nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. „Jeśli przeanalizujemy przebieg naszego zwykłego dnia, zobaczymy, że znaczna jego część jest niezaplanowana. Improwizacja to nasza codzienność” – przekonuje.

Badanie wykazały, że improwizacja zmienia strukturę części mózgu zwanej korą przedczołową. Proces jest widoczny zwłaszcza u osób, które zawodowo zajmują się improwizacją, m.in. u muzyków jazzowych, raperów freestyle czy rysowników.

Zdaniem Charlesa Limba, to właśnie ta część naszego mózgu decyduje o tym, że … jesteśmy ludźmi. Osoby, które mają rozwinięty ten obszar mózgu mają mniejszą potrzebę ciągłego kontrolowania swojego zachowania i są bardziej skłonne do podejmowania ryzyka, co ma wpływ na ich kreatywność.

… i zwolnij

Dr Rex Jung z Uniwersytetu w Nowym Meksyku zaobserwował, że u osób, które angażują się w czynności twórcze, wyraźna jest zmiana w płatach czołowych.

Mniejsza aktywność tych obszarów mózgu zwiększa prawdopodobieństwo stworzenia oryginalnego rozwiązania. Taki stan umysłu można wytworzyć poprzez medytację lub dłuższy bieg.

Badania doktora Junga pokazały, że bardziej pomysłowe są mniej obciążone mózgi, w których ruch neuronów jest spowolniony. To daje szansę wytworzenia nowych połączeń neuronowych, które zwiększają naszą kreatywność.

(Źródło: BBC)