Koniec z rutyną!

Jeśli szukasz  innowacyjnego rozwiązania, możesz zacząć od urozmaicenia czynności, które zazwyczaj rutyno wykonujesz każdego dnia. Przełamania codziennych schematów pomoże uruchomić kreatywne spojrzenie.

Psycholog dr Simone Ritter z Uniwersytetu Radboud w Holandii przekonuje, że na poziom naszej kreatywności korzystny wpływ może mieć nawet to, w jaki sposób przygotowujemy rano kanapki na śniadanie!

Tłumaczy także, że osoby, które chcą myśleć niestandardowo, powinny odważyć się i poszukać nowych, nietypowych  doświadczeń. Te pozwolą im zyskać nową perspektywę i świeże spojrzenie także na inne sprawy.

Zmiana codziennych czynności może spowodować zmiany w mózgu. Istniejące i już „wydeptane” ścieżki neuronowe zostają wtedy porzucone, a między komórkami mózgu tworzą się nowe połączenia. Cały proces może zaowocować powstaniem nowych i oryginalnych pomysłów.

Nie rozpraszaj się!

Kolejny sposób na większą kreatywność to odcięcie się od wszystkich dystraktorów, czyli czynników które rozpraszają naszą uwagę.

Autor popularnych książek dla dzieci Roald Dahl zaprasza tylko nielicznych do ogrodu, w którym tworzy swoje powieści, a Jonathan Franzen odcina się od świata zewnętrznego w czasie pisania, używając zatyczek do uszu, nauszników i opaski.

Inną, mniej dosłowną metodą na wyeliminowanie dystraktorów jest wytrenowanie mózgu tak, by sam przestał je zauważać.

Zdaniem neurologów, w chwili powstawania przełomowych myśli w rejonie zakrętu skroniowego można zaobserwować znaczący wzrost fal gamma. Zanim do tego dojdzie, w mózgu można zaobserwować związane z wypoczynkiem fale alpha.

Codziennie przyswajamy ogromną ilość informacji, a fale alpha pozwalają naszym umysłom na chwilę przerwy. Prof John Kounios z Uniwersytetu Drexel tłumaczy: "Kiedy zadajemy komuś trudne pytanie, często możemy zaobserwować, że nasz rozmówca na chwilę odwraca wzrok i kieruje go w dal lub na moment zamyka oczy. Twarze zazwyczaj są bardzo absorbujące, dlatego w znalezieniu odpowiedzi pomoże patrzenie wszędzie, tylko nie na nie".

Skierowanie uwagi do wewnątrz i wycieszenie umysłu zwiększa prawdopodobieństwo, że będziemy potrafili zaproponować błyskotliwe i oryginalne rozwiązanie.