PIELUSZKA DLA WCZEŚNIAKA

W Polsce co roku przychodzi na świat około 23 tys. wcześniaków. To z myślą o nich powstały specjalne pieluszki
PIELUSZKA DLA WCZEŚNIAKA

Ponad 10 tys. godzin badań na 3 kontynentach było potrzebne, aby naukowcy Procter&Gamble mogli stworzyć nowe pieluszki. Prace obejmowały pogłębione badania z udziałem ponad 100 pielęgniarek z oddziałów intensywnej terapii  noworodka i setek innych pielęgniarek ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii i Francji.

Narodziny przed czasem – to może zdarzyć się każdemu. Izaak Newton urodził się tak mały, że według słów matki mógłby zmieścić się w litrowym dzbanku. Wcześniakami byli Johannes Kepler, Winston Churchill i Mark Twain. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia obecnie każdego roku na świecie 15 milionów dzieci rodzi się przedwcześnie, czyli przed upłynięciem 37 tygodnia ciąży. Średnio jest to jedno dziecko na dziesięć, ale odsetek przedwczesnych narodzin sporo się różni w zależności od kraju (wynosi od 5 proc. aż do 18 proc.). W Polsce co roku na świat przychodzi ok. 23 tys. wcześniaków.

 

SIŁA MALUSZKÓW

Postęp w medycynie i coraz doskonalsza aparatura do podtrzymywania i monitorowania czynności życiowych daje szanse na przeżycie coraz większej liczbie zbyt wcześnie urodzonych dzieci. Dotyczy to także maleństw ze skrajnie niską masą urodzeniową, ważących mniej niż pół kilograma, które przychodzą na świat, gdy zupełnie nie są jeszcze na to gotowe. Walka o życie i nadrabianie zaległości, by dogonić w rozwoju urodzonych o czasie rówieśników, są niezwykle obciążające dla drobnych organizmów wcześniaków. Pierwsze tygodnie życia maluszki spędzają w inkubatorze podłączone do specjalistycznej aparatury, ale tak jak w przypadku innych nowo narodzonych dzieci, stałym elementem ich dnia codziennego szybko staje się zmiana pieluszki. Ta wykonywana 6–8 razy dziennie czynność nie powinna być dla nich źródłem niepotrzebnego stresu, dlatego powstały pieluszki Pampers Preemie Protection, których najmniejszy rozmiar P-3 dostosowany jest do potrzeb wcześniaków urodzonych w II trymestrze ciąży ważących mniej niż 800 gramów.

 

NAJDELIKATNIEJSZE POTRzEBY

Procter & Gamble jako pierwsza globalna firma na świecie oferująca pieluszki dla dzieci wprowadza na rynek pieluszki dla wcześniaków, które przyszły na świat ze skrajnie niską masą urodzeniową. Zaprojektowanie pieluszki dla dzieci tak drobnych i delikatnych było nie lada wyzwaniem. Przeskalowanie wymiarów pieluszek dla noworodków i wyprodukowanie ich mniejszych kopii nie było rozwiązaniem wystarczającym. Pieluszki Pampers Preemie Protection w rozmiarze P-3 zostały opracowane specjalnie z myślą o potrzebach najmniejszych wcześniaków przy nieocenionej pomocy pielęgniarek z oddziałów intensywnej terapii noworodka. Wypracowanie nowych rozwiązań wsparły swym doświadczeniem pielęgniarki pracujące na oddziałach intensywnej terapii noworodka na trzech kontynentach – w Ameryce, Azji i Europie. Pieluszki Pampers Preemie Protection w rozmiarze P-3 są owocem trzech lat pracy i ponad 10 tys. godzin badań.

Nikt nie wie więcej o codziennej pielęgnacji tak maleńkich dzieci od opiekujących się nimi pielęgniarek, dlatego kluczowym elementem pierwszych etapów projektowania nowej pieluszki dla wcześniaków ze skrajnie niską masą urodzeniową była analiza wypełnionych przez nie ankiet. Pielęgniarki jasno wskazały największe wady stosowanych dotychczas pieluszek: kształt niedopasowany do drobnych ciałek z niedojrzałym układem mięśniowo-szkietetowym, przeciekanie które mogło zdarzać się z powodu niedopasowanej, bo zbyt dużej pieluszki, trudności w zmianie pieluszki bez zakłócania spokojnego snu dziecka.

Niedojrzała skóra wcześniaków jest wyjątkowo delikatna, cienka jak papier, niemal przezroczysta i bardzo wrażliwa na podrażnienia, dlatego materiały, z których produkuje się pieluszki Pampers Preemie Protection, są jedwabiście miękkie. Elastyczne mankiety w kształcie falbanki otaczają nóżki szczelnie, ale ich nie uciskają. Ponieważ dotychczas stosowane pieluszki były zbyt szerokie i zmuszały dzieci do trzymania szeroko rozstawionych nóżek, Pampers Preemie Protection są specjalnie wyprofilowane i o 34 proc. węższe, dzięki czemu bioderka dziecka znajdują się w optymalnym położeniu. Wygodna pozycja pozwala dzieciom na komfortowy odpoczynek, co z kolei według 99 proc. pielęgniarek jest podstawą prawidłowego wzrostu i zdrowego rozwoju wcześniaków.

Ponieważ wcześniaki przyjmują często leki, także antybiotyki, arcyważne było takie skonstruowanie pieluszki, by drażniące zanieczyszczenia nie miały kontaktu ze skórą. Udało się to dzięki wyścieleniu wnętrza pieluszki miękką siateczką, pod którą znajduje się wkładka chłonąca wilgoć. Wszystkie materiały, podobnie jak w przypadku większych pieluszek Pampers przeznaczonych dla szpitali i tych dostępnych w sklepach, powstały przy współpracy z wybitnymi pediatrami, dermatologami dziecięcymi i ekspertami ds. bezpieczeństwa.

Oceniając wcześniej stosowane pieluszki, 90 proc. pielęgniarek przyznało, że musi zmieniać pozycję dziecka, aby je przewinąć, dlatego nowe Pampers Preemie Protection są tak zaprojektowane, by uniknąć tej zaburzającej komfort snu czynności. Pieluszka ma co prawda przód i tył, ale jest tak samo chłonna z obu stron i można ją zapiąć w dowolnym miejscu, dlatego niezależnie od tego, czy dziecko leży na plecach, na brzuchu czy na boku, pielęgniarka może przewinąć malucha, nie obracając go. Duża swoboda w zakładaniu pieluszki pozwala również idealnie ją dopasować do dziecka, nie zakłócając podłączeń do aparatury.

Przygotowujac specjalne pieluszki dla wcześniaków, naukowcy znacząco pomogą w codziennej pracy pielęgniarkom opiekującym się najdelikatniejszymi maluszkami.