Pierwsza humanoidalna aktorka – Erica dostała rolę w Hollywood. Jest robotem z AI

To pierwsza taka sytuacji w historii. Erica – humanoidalny robot obdarzony sztuczną inteligencją – dostał rolę w hollywoodzkiej produkcji. Erica zagra jedną z głównych postaci w filmie science-fiction zatytułowanym „b”, którego budżet to zawrotne 70 mln dolarów!
Pierwsza humanoidalna aktorka – Erica dostała rolę w Hollywood. Jest robotem z AI

Erica jest niesamowicie podobna do człowieka i już dawno została okrzyknięta najbardziej ludzkim robotem na świecie. W filmie o niewiele mówiącym tytule „b” wcieli się w rolę genetycznie zmodyfikowanego nadczłowieka, który ucieka razem z naukowcami, którzy go stworzyli.

Jak podaje „Daily Mail”, pierwsza humanoidalna aktorka ma za sobą już zdjęcia próbne i pierwsze wizyty na planie. Ujęcia kręcono w Japonii. Tymczasowo produkcja filmu została zawieszona, ale prace ruszą ponownie w przyszłym roku. Prawdopodobnie film trafi do kin w 2022 roku.

 

W kinach w 2022

Pierwszy występ Erici na srebrnym ekranie to wynik współpracy twórców humanoida z Life Productions z Los Angeles – firmą mającą specjalizować się w artystycznym wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

Mimo że Erica prawdopodobnie ma przewagę nad pozostałymi aktorami w kwestii szybkości uczenia się kwestii, to wiele pracy wymaga nauczenie ją mowy ciała. Dotychczas Erica potrafiła mówić – jest wyposażona w najbardziej zaawansowany syntezator mowy, z jakim można się spotkać – mrugać i rozpoznawać twarze.

– W innych metodach działania aktorzy angażują w naukę roli własne doświadczenia życiowe. Ale Erica nie ma doświadczeń życiowych – mówi założyciel Life Production, producent Sam Khoze.

– Musieliśmy symulować jej ruchy i emocje podczas sesji jeden na jeden, pracując nad wyrażeniem emocji i budowaniem postaci – dodaje Khoze.

Film „b” ma być współfinansowany przez Bondit Capital Media, którego poprzednie przedsięwzięcia obejmowały m.in. nominowaną do Oscara animację „Twój Vincent”, która badała życie Van Gogha, znanego holenderskiego postimpresjonistycznego malarza.

Finansowaniem filmu zajmie się także Happy Moon Productions z Belgii i nowojorskie Ten Global Media.

 

Erica – najbardziej ludzki robot

Erica zadebiutowała publicznie w 2015 roku. Została wynaleziona przez specjalistę ds. robotyki – Hiroshiego Ishiguro z japońskiego Uniwersytetu w Osace, który nazywa swoje dzieło „najpiękniejszym i najbardziej podobnym do człowieka androidem”.

Android wyposażony w sztuczną inteligencję przypomina 23-letnią kobietę i chociaż nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, może przechylić głowę i mrugnąć. Ma też wyrafinowany syntezator mowy i może korzystać z szeregu czujników podczerwieni, aby rozpoznawać ludzi. Wie, skąd dochodzą dźwięki oraz kto do niej mówi.

Dr Ishiguro próbuje obsadzić Ericę w telewizji od 2014 roku. Dwa lata temu ogłosił, że robot zapewnił sobie pozycję prezentera wiadomości. Już w przyszłym roku może zadebiutować w japońskim studiu telewizyjnym.

„Architekt” Erici – dr Dylan Glas – twierdzi, że Erica nauczyła się nawet żartować, chociaż jej dowcipy nie są zbyt porywające. „chociaż nie są to rozłamy boczne”.

Twórcy humanoida twierdzą, że Erica powstała, ponieważ chcę stworzyć robota, który potrafi myśleć i działać. A Ishiguro nie wyklucza, że wkrótce Erica może mieć „niezależną świadomość”.