Pierwsza kobieta z zespołem Downa w konkursie piękności. „Coraz odważniej zrywamy ze sztywnym wizerunkiem miss”

– Jest pionierką – mówi dyrektor konkursu Miss Minnesota o jednej z kandydatek – Mikayli Holmgren. To pierwsza w historii osoba z zespołem Downa uczestnicząca w konkursie piękności .

Miss z zespołem Downa

Radosna, pewna siebie blondynka spogląda ze sceny w Burnsville, gdzie odbywają się wybory Miss Minnesoty. Trwają eliminacje do konkursu Miss USA. Jedną z kandydatek do korony jest właśnie 22-letnia Mikayla Holmgren.

Nie byłoby w tym nic nietypowego, gdyby nie fakt, że kobieta urodziła się z trisomią chromosomu 21, zwaną zespołem Downa. To pierwsza w historii osoba z tego typu wadą wrodzoną uczestnicząca w konkursie piękności .

 

Mikayla Holmgren: da się!

Kiedy Holmgren przyszła na świat, lekarze nie dawali jej dużych szans. Jako dziecko cierpiała na epilepsję i niedorozwój przełyku. Wyrokowano, że prawdopodobnie nigdy nie będzie chodzić i mówić.

Dziś Holmgren jest studentką na Uniwersytecie Bethel. Tańczy od 6. roku życia i trenuje trójbój lekkoatletyczny. Udziela się społecznie, jest ambasadorką Best Buddies, organizacji non-profit mającej na celu poprawę jakości życia osób z niepełnosprawnościami.  Udowadnia, że zespół Downa nie musi być przeszkodą w realizowaniu marzeń.

 

Nowa definicja piękna?

– Mikayla jest pionierką – mówi Denise Wallace, dyrektor konkursu Miss Minnesota. – To niesamowita, utalentowana młoda kobieta. Uosobienie tego, do czego dąży organizacja Miss Universe.

Cała sytuacja dowodzi, że organizatorzy coraz chętniej odchodzą od skostniałej formuły tego typu konkursów i odważniej zrywają ze sztywno zarysowanym wizerunkiem miss: długonogiej, szczupłej kobiety o nieskazitelnej twarzy.

Choć Holmgren nie wygrała eliminacji do konkursu Miss USA, zwróciła na siebie – i na problem nowej definicji piękna – oczy całego świata.

Źródło: boredpanda.com

Więcej:USA