Pierwsze takie dziecko w Europie. Ciążę nosiły dwie kobiety

Derek to pierwsze w Europie i drugie na świecie dziecko, które na etapie embrionalnym było noszone przez dwie kobiety. Homoseksualna para chciała “dzielić doświadczenie macierzyństwa”, a nowoczesna technika wspomaganego rozrodu im to umożliwiła.
Technika INVOcell to szansa na dziecko dla par tej samej płci /Fot. Unsplash

Technika INVOcell to szansa na dziecko dla par tej samej płci /Fot. Unsplash

Noworodek, który przyszedł na świat w szpitalu Juaneda Miramar na Balearach, został nazwany Derek. Jest pierwszym dzieckiem w Europie, który podczas rozwoju embrionalnego był noszony przez dwie kobiety – Azaharę i Estefanię.

Czytaj też: Sztuczne macice na horyzoncie. Pomysł rodem z filmów SF i nadzieja dla wcześniaków

Zarodek najpierw znajdował się w łonie Estefanii przez pięć dni, a przez pozostałą część ciąży, aż do porodu, był w macicy drugiej matki – Azahary. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie innowacyjna technika wspomaganego rozrodu, znana jako INVOcell.

Derek to pierwsze dziecko w Europie urodzone dzięki technice INVOcell

W odróżnieniu od zapłodnienia in vitro (IVF), gdzie cały proces odbywa się w laboratorium, INVOcell to mikroinkubator, który pozwala na zapłodnienie i rozwój zarodka wewnątrz macicy, na wzór naturalnej ciąży. Jest to rozwiązanie zaprojektowane dla par tej samej płci i kobiet homoseksualnych, które chcą dzielić proces noszenia ciąży.

Czytaj też: Czym jest ludzki embrion? Musimy to przemyśleć

System INVOcell polega na połączeniu komórek jajowych, nasienia i pożywki w urządzeniu, które następnie umieszcza się w pochwie kobiety w celu zapłodnienia i wczesnego rozwoju. Procedura ta zastępuje inkubatory laboratoryjne zwykle stosowane przy zapłodnieniu in vitro. Proces rozpoczyna się od hormonalnej stymulacji jajników, a następnie ekstrakcji płynu pęcherzykowego i komórek jajowych. Po okresie inkubacji zarodki są oceniane i jeden lub dwa są przenoszone do macicy kobiety. Pozostałe zarodki można zamrozić do wykorzystania w przyszłości.

Technika INVOcell to tak naprawdę mikroinkubator wszczepiany do macicy, w którym rozwija się dziecko /Fot. INVOcell

Koszt procedury INVOcell to ok. 6000 euro, a szpital Juaneda Miramar jest pierwszą i jedyną w Europie placówką, która ma w swojej ofercie tę technikę wspomaganego rozrodu. Jest ona także bezpieczna i w minimalnym stopniu obarczona ryzykiem poronienia, które zdarza się w ponad 10 proc. ciąż. Skutki psychiczne utraty dziecka są często nieodwracalne.

Ciąża, która rozpoczęła się w marcu 2023 roku, zakończyła się pomyślnie dziewięć miesięcy później. Procesem kierował Felipe Gallego, dyrektor laboratorium, oraz ginekolodzy Gustavo Carti i Miriam Mateos. Dzięki historycznym narodzinom w Hiszpanii kraj ten pozycjonuje się jako prekursor medycyny reprodukcyjnej i podkreśla postęp w zakresie równości i włączania w planowaniu rodziny. Wartość emocjonalna dzielonej ciąży jest “nieporównywalna” z niczym innym, jak określiła to Azahara i Estefania.