Pierwszy banknot polimerowy upamiętnia powstanie Legionów Polskich

W 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich Narodowy Bank Polski wyemitował banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł. Na przedniej stronie banknotu znajduje się portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na stronie odwrotnej znajdują się wizerunki: Krzyża Wielkiego Orderu Virtuti Militari (z gwiazdą), nadany Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, odznaki I Brygady Legionów Polskich oraz orzełka legionowego.

Banknot upamiętniający 100. rocznicę utworzenia Legionów Polskich jest pierwszym, wyemitowanym przez NBP, banknotem polimerowym. Banknot został zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha wiele lat temu, jeszcze przed denominacją. Pierwotny projekt został stworzony z myślą o druku na podłożu papierowym.

– Narodowy Bank Polski postawił przed PWPW S.A. niezwykle trudne wyzwanie, polegające na wykonaniu banknotu polimerowego na podstawie projektu banknotu papierowego – mówi Marek Siwiec, Prezes Zarządu PWPW S.A. – Sprostaliśmy temu wyzwaniu – banknot zawiera zabezpieczenia charakterystyczne zarówno dla pieniędzy polimerowych, jak i papierowych.

W przypadku NBP produkcja banknotu polimerowego jest ciekawostką dla kolekcjonerów. Polskie banknoty obiegowe zarówno te dotychczasowe jak  i zmodernizowane są wykonane na podłożu papierowym. Banknoty polimerowe są zazwyczaj emitowane w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie.

Zabezpieczenia zastosowane w banknocie kolekcjonerskim to m.in. przezroczyste okienko, w którym umieszczono holograficzny wizerunek Belwederu, roślinny element graficzny zmieniający kolor w zależności od kąta obserwacji, element przeźroczysty, metaliczny w kolorze niebieskim wkomponowany w grafikę banknotu jak również druk stalorytniczy, mikrodruki oraz numeracja typograficzna.