Pierwszy komercyjny interfejs mózg-komputer już wkrótce trafi na rynek

Amerykańska firma Emotiv Systems ogłosiła, że do końca tego roku rozpocznie sprzedaż pierwszego na świecie seryjnego interfejsu mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) który będzie przełomem w porozumiewaniu się człowieka i maszyny. W pierwszej kolejności udoskonalone zostaną gry komputerowe.

EPOC to bezprzewodowe urządzenie-hełm, zakładany na głowę, i dzięki temu nie krępujący  ruchów.  EPOC z pomocą czujników odczytuje sygnały aktywności mózgu użytkownika, a ich analiza za pomocą specjalnego oprogramowania pozwala człowiekowi na sterowanie komputerem.

W celu przygotowania specjalnego oprogramowania, które umożliwi integrację  systemu BCI ( ang. ) z grami i innymi aplikacjami, firma otworzyła swój Software Development Kit, a więc zestaw profesjonalnych narzędzi dla programistów. Na tym etapie konkretne zastosowanie tego rodzaju współpracy mózgu ludzkiego z komputerem zależy już wyłącznie od programów, które będą opracowywane przez inne firmy. Oprogramowanie stworzone przez Emotiv Systems spełnia inne funkcje – informuje urządzenie o stanach emocjonalnych człowieka, do pewnego stopnia czyta myśli, a na podstawie fal mózgowych określa wyraz twarzy człowieka, odnotowując na przykład uśmiech i śmiech, czy grymasy twarzy.

EPOC może spełniać funkcję zwykłej myszki lub joysticka, które reagują na myśli osoby nimi sterującej. Może on również kształtować zdarzenia i działania wirtualnych bohaterów gier w zależności od zmian stanów emocjonalnych gracza.

Urządzenie firmy Emotiv Systems nie jest pierwszym, w którym zastosowany został system BCI.  Będzie ono natomiast pierwszym, które z laboratoriów naukowych trafi prosto na sklepowe półki.  Producent zapewnia, że EPOC pojawi się w sprzedaży najpóźniej do Bożego Narodzenia 2008 roku, a jego przewidywalna cena będzie wynosić 299$. Na razie hełm można zobaczyć na Game Developers Conference 2008 w San Francisco.