Firma Robotbase z Nowego Jorku pracuje nad stworzeniem prawdziwego osobistego robota, który może pełnić szereg funkcji w pracy i w domu, w tym m.in. pilnować kalendarza, wstawiać poranną kawę czy dobierać odpowiedni krawat do koszuli. Robot może nawet przeczytać dzieciom bajkę na dobranoc i dostosować odpowiedni poziom oświetlenia do nastroju w lekturze.

Pierwszy prototyp został zaprezentowany w tym miesiącu na targach CES 2015 w Las Vegas, a firma już zebrała ponad 127 tys. dolarów na rozwój projektu dzięki crowdfundingowi.

"Dwadzieścia lat temu pojawiły się komputery osobiste i zmieniły naszą rzeczywistość. Dziesięć lat temu, mieliśmy smartphony. Chcemy, by nasz produkt był następcą komputerów i smartfonów" - powiedział Duy Huynh, założyciel i prezes Robotbase. Zdaniem Huynha na rynku istnieje obecnie wiele robotów, z których większość można zaklasyfikować jako zabawki lub jako roboty przemysłowe. Nowy produkt Robotbase ma być robotem dla każdego konsumenta, wspierającym go w codziennych potrzebach i sytuacjach.

Nowy robot umie rozpoznawać twarze, głosy i gesty, ale także poszczególne obiekty w domu, dzięki czemu może z łatwością nimi zarządzać. Osobisty robot może powiadomić o wiadomościach, sprawdzić pogodę, puścić ulubioną muzykę, przypominać o umówionych spotkaniach. Pozornie przypomina wirtualnego asystenta Apple - Siri, ale w przeciwieństwie do Siri działa w oparciu o sztuczną inteligencję. Dzięki temu reaguje na komendy, a co najważniejsze zapamiętuje i uczy się preferencji użytkownika. 

Na razie prototyp Robotbase to blondynka o imieniu Maya, ale firma pracuje nad wdrożeniem innych awatarów, tak że w przyszłości będzie można indywidualnie dobierać wygląd i głos robota.

Czytaj więcej: