Pierwszy w Polsce “kosmiczny” clean room powstał pod Warszawą

“Kosmiczny” cleanroom, czyli pomieszczenie spełniające rygorystyczne standardy montażu elementów kosmicznych przeznaczonych dla satelitów i stacji kosmicznych powstało w Piasecznie pod Warszawą.

Cleanroom składa się z dwóch sterylnych pomieszczeń oraz zaplecza technicznego i magazynowego, a każde z nich wyposażone jest w specjalistyczne urządzenia oraz przyrządy wykorzystywane w przemyśle kosmicznym. Pierwsze z pomieszczeń ma powierzchnie 100m2 i gwarantuje czystość na poziomie 100 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (obecnie ISO 8). Taka czystość jest wystarczająca żeby montować i testować elementy elektroniczne, które następnie zostaną wysłane w kosmos.

Drugie, mniejsze, 30 metrowe pomieszczenie, spełnia jeszcze bardziej wyśrubowane normy czystości na poziomie 1 tysiąca do 10 tysięcy cząstek pyłów na stopę sześcienną (obecnie ISO 6-7). W tym pomieszczeniu pracować można nad elementami optycznymi na potrzeby projektów kosmicznych. Nad sterylnością pomieszczeń czuwa szereg systemów, które filtrują powietrze i utrzymują jego odpowiednią wilgotność. Cleanroom gwarantuje także ochronę przed niszczącym wpływem ładunków elektrostatycznych na delikatną elektronikę – podłogi obydwu pomieszczeń oraz wszystkie elementy wyposażenia są uziemione.

Najważniejszym elementem „kosmicznego” cleanroomu jest trzymodułowa linia produkcyjna, która służy do montażu powierzchniowego elektroniki wysokiej niezawodności. Takiej niezawodności wymagają wszelkie systemy kosmiczne, ale także projekty obronne i naukowe.

Wśród przyrządów zlokalizowanych w cleanroomie warto wymienić także specjalistyczne urządzenie do zaginania nóżek procesorów przeznaczonych do wysłania w kosmos. O ile cały świat elektroniki od dawna nie używa już procesorów z nóżkami, szczególne warunki panujące w przestrzeni kosmicznej sprawiają, że procesory mocowane za pomocą styków BGA, na których opiera się współczesna elektronika użytkowa, w przestrzeni kosmicznej się nie sprawdzają. Tam wciąż królują więc procesory z nóżkami, a maszyna Creotechu jest jedyną tej klasy w naszej części Europy.

W uroczystości otwarcia sterylnej linii montażowej w hali firmy Creotech Instruments uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Obrony Narodowej. Na miejscu obecni byli także przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, która w ubiegłym roku zainwestowała w firmę Creotech Instruments. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz prof. Marek Banaszkiewicz, który od listopada 2014 roku szefuje nowo powstałej Polskiej Agencji Kosmicznej.