Pies wyglądał jak mops, pekińczyk lub bokser. Już w antycznym Rzymie stosowali okrutne praktyki

Hodowanie psów z ras brachycefalicznych było już modne w starożytności. Tak możemy wnioskować po szczątkach zwierzęcia sprzed około 2000 lat. Anatomia czaszki wskazuje, że w starożytnym Rzymie celowo hodowano psy o skróconym pysku.
Pies wyglądał jak mops, pekińczyk lub bokser. Już w antycznym Rzymie stosowali okrutne praktyki

W ruinach antycznego miasta Tralleis, które obecnie znajdują się niedaleko tureckiego miasta Aydın, natrafiono w 2007 roku na kości jakiegoś psa. Początkowo uznano, że znalezisko nie jest kompletne i bardzo źle zachowane, zatem nikt potem się nim nie zajmował. Aż do 2021 roku. Wówczas zespół badaczy z Uniwersytetu Stambulskiego przy współpracy z Aleksandrem Chrószczem i Dominikiem Poradowskim z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przyjrzał się zapomnianym kościom.

Czytaj też: Oto najstarszy pies na świecie. Nie uwierzysz, ile ma lat

Na łamach Journal od Archaeological Science: Reports opublikowali oni pracę, w której tłumaczą, z jakim psem mamy do czynienia. Na podstawie skromnego materiału odkryli oni, że był to pies o wyraźnych cechach brachycefalicznych, czyli posiadał skróconą i spłaszczoną kufę. Wiek znaleziska określono na około 2000 lat (dokładnie między 1942 a 2118 lat), a więc pochodzi ono z przełomu er.

Ruiny rzymskiego Tralleis / źródło: Ahmet KAYNARPUNAR, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0

Pies z płaskim pyskiem był w modzie już 2000 lat temu

Odkrycie szczątków psa o takiej anatomii przynosi nam wiele cennych informacji. Jest to pierwszy pies tej budowy ciała, którego szczątki pochodzą z okresu starożytnego Rzymu i są znalezione na terenie Azji Mniejszej. Drugi dostępny szkielet psa o budowie brachycefalicznej pochodzi z Pompejów. I to wszystko. Nie znaczy to, że starożytni Rzymianie nie posiadali psów. Te zwierzęta służyły im do pracy, a nie umilania wolnego czasu. Jedynie rasy brachycefaliczne uznawano za typowe domowe „maskotki”.

W Tralleis okazało się, że pies został pochowany razem z człowiekiem, być może jego właścicielem. Dowodzi to temu, że już wtedy takie psy były przyjaciółmi człowieka. Ale czy te zwierzęta mają za co nam dziękować?

Czytaj też: Jak wygląda najbrzydszy pies? W tym kraju właśnie wybrali pupila, który wywołał falę zachwytu

Rasy brachycefaliczne psów, do których należą chociażby mopsy, pekińczyki czy boksery, cierpią na szereg schorzeń i żyją o wiele krócej. Krótki pysk sprawia, że psy nie oddychają przez nos, mają problem z odprowadzaniem ciepła, szybko się przegrzewają, łatwo męczą i w zasadzie nie mogą podejmować prowadzić aktywnego trybu życia. Za to ich wątpliwa uroda od tysiącleci zachwycała ludzi i (nie)stety nadal zachwyca.

Mops
Więcej:psy