„Pigułka dla samobójców” będzie legalna w Holandii?

W Holandii rozpoczęła się dyskusja nad zalegalizowaniem tzw. pigułki ostatniej woli, która pozwoli popełnić samobójstwo nawet bez zgody lekarza na eutanazję.

Pigułki pozwalające odebrać sobie życie można już kupić przez internet. Można je zamówić w Chinach lub w Meksyku i w ciągu kilku dni odebrać pocztą kurierską. Wszelkich informacji na ten temat udziela działające legalnie Niderlandzkie Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia (NVVE).

W Holandii zakazane jest czynne uczestnictwo w eutanazji, jednak legalne jest doradzanie, jak i gdzie można ją przeprowadzić. Podstawowym warunkiem poddania się jej jest uzyskanie zgody od lekarza, który ocenia zasadność zmniejszenia cierpienia nieuleczalnie chorego poprzez skrócenie życia. Dla wielu z nich jest to jednak stresująca decyzja, a niektórzy odmawiają jej wydania z powodów moralnych.

NVVE opowiada się za tym, żeby osoby pragnące poddać się eutanazji nie musiały starać się o uzyskanie zgody lekarza i mogły legalnie nabyć „pigułkę ostatniej woli”. „Obecne przepisy prawa stawiają lekarzy w roli sędziów decydujących o wydaniu zgody na eutanazję” – podkreśla dyrektor Stowarzyszenia, Robert Schurink.

Jego zdaniem, potrzebne są nowe regulacje prawne umożliwiające samodzielne podejmowanie decyzji o popełnieniu samobójstwa w przypadku osób nieuleczalnie chorych. NVVE opowiada się również za tym, żeby zalegalizować eutanazję czynną.

Na razie nie wiadomo, w jaki sposób należy zalegalizować „pigułki ostatniej woli”. Schurink przyznaje, że w posiadanie „pigułek ostatniej woli” nie mogą wejść przestępcy oraz osoby chore psychiczne lub znajdujące się w depresji. Jego zdaniem, zalegalizowane w 2001 r. w Holandii prawa do eutanazji nie było nadużywane. Teraz nadszedł czas na jego nowelizację – uważa dyrektor NVVE.

Czytaj także: