Pigułka uwolni od złych wspomnień

Fingolimod, lek używany w leczeniu zaników pamięci, może być wykorzystywany do leczenia traumy i bolesnych wspomnień szczególnie u osób, które cierpią z powodu zespołu stresu pourazowego oraz zaburzeń depresyjnych.

Nowe badania, opisane w Nature Neuroscience wskazują, że lek powszechnie stosowany u pacjentów z zaburzeniami pamięci, może być teraz wykorzystany w nowy sposób, tj. do leczenia zaburzeń wywołanych traumatycznymi przeżyciami.

Doświadczenia prowadzone na myszach wykazały, że lek o nazwie fingolimod pozbawił myszy wspomnień związanych z doświadczaniem bólu fizycznego. Badanie polegało na podawaniu zwierzętom lekarstwa, a następnie dostarczaniu lekkiego szoku elektrycznego. W normalnych warunkach szok elektryczny powoduje, że zwierzęta odczuwają lęk i przestają się poruszać. Te symptomy jednak nie występowały po podaniu myszom fingolimodu.

Teraz lekarze mają nadzieję na to, że lek znajdzie podobne zastosowanie u ludzi i będzie stosowany u pacjentów, którzy cierpią na zaburzenia związane z traumatycznymi doświadczeniami z przeszłości. Być może stosowanie leku pozwoli takim osobom na oddzielenie ciężkich emocji od przebytych doświadczeń. Cały proces jest przez lekarzy określany jako “wygaszanie lęku”.

Naukowcy przez wiele lat szukali leku, który pozwoli pacjentom pozbyć się złych wspomnień. Jednak do tej pory prowadzone eksperymenty nie przynosiły pożądanych rezultatów.