Antydepresanty naprawdę działają, ale nie wszystkie! Lista skutecznych substancji

Lekarze przekonują, że ze względu na uprzedzenia i brak zaufania do takich leków zaburzenia psychiczne na całym świecie nie są odpowiednio leczone.
Antydepresanty naprawdę działają, ale nie wszystkie! Lista skutecznych substancji

Codziennie milionom ludzi przepisuje się najróżniejsze substancje wpływające na działanie mózgu, które mają poprawić jego stan i pomóc wygrać z depresją. Problem jest poważny, bo jak przekonuje John Geddes, profesor psychiatrii epidemiologicznej z Uniwersytetu Oxford dotyczy około 350 milionów ludzi, a ciągu dekady 2005-2015 wzrósł o 20%.

– To jedna z najczęstszych przyczyn niezdolności ludzkiej do aktywności i potężne wyzwanie – mówi naukowiec.

W krajach rozwiniętych mniej więcej jeden na siedmiu borykających się z depresją może liczyć na odpowiednią terapię, a w krajach gorzej rozwiniętych – 1/25.

– Nieleczona depresja to spore obciążenie dla społeczeństwa – dodaje Andrea Cipriani z NIHR Centrum Badań Zdrowia i Biomedycznych w Oxfordzie, która przewodziła grupie naukowców odpowiedzialnych za badania antydepresantów. Wynik analiz będzie z pewnością mocnym argumentem i potrzebnym narzędziem do przekonywania obawiających się farmakoterapii.

Cipriani dodaje, że debata na temat skuteczności leków do tej pory była częściej ideologiczna niż merytoryczna. Nie brakowało oskarżeń pod adresem firm farmaceutycznych o fałszowanie wyników badań, podejrzeń, że leki to oszustwo i nie różnią się skutecznością od placebo.

Opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Lancet badanie trwała sześć lat. Brał w nim udział międzynarodowy zespół naukowców, który analizował zrealizowanym w 8 tygodni ponad 500 próbom zarówno porównującym efektywność placebo i leku oraz dwóch różnych leków.

Co ciekawe, najsłynniejszy antydepresant, znany jako Prozac (obecnie znany jako fluoksetyna), znalazł się na jednym z ostatnich miejsc listy jako najmniej skuteczny. Najskuteczniejsza okazała się amitryptylina.

W komentarzu redakcyjnym Lanceta Sagar Parikh z Uniwersytetu Michigan oraz Sidney Kennedy z Uniwersytetu Torotno zwrócili uwagę na wysoką skuteczność trzech leków: agomelatyny, escitalopramu oraz wortioksetyny. Kiepsko wypadły: fluwoksamina, reboksetyna oraz trazodon.

 

Najskuteczniejsze

  • agomelatyna 
  • amitryptylina
  • escitalopram
  • mirtazapina
  • paroksetyna

 

Najmniej skuteczne

  • fluoksetyna
  • fluwoksamina
  • reboksetyna
  • trazodon

 

Pierwsze trzy według nich mogą być używane jako pierwszy wybór przez lekarzy przy leczeniu, a dwa najskuteczniejsze – amitryptylina i wenlafaksyna – do leczenia ciężkiej depresji.

Autorzy badań podkreślają jednak, że lek musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, zatem nie można stwierdzić i określić jedynej skutecznej metody. Leki, które wypadły gorzej w badaniach mogą wciąż znaleźć zastosowanie w niektórych przypadkach.

Leki antydepresyjne oraz terapie psychologiczne (tu najczęściej wykorzystywana jest terapia behawioralno poznawcza) mają podobne wyniki skuteczności. Około 60% pacjentów w ciągu dwóch miesięcy osiąga pięćdziesięcioprocentową zmianę na lepsze: poprawę samopoczucia, koncentracji czy lepszy sen. Niestety około 80% pacjentów rezygnuje z leków już po pierwszym miesiącu.
 

Źródło: Guardian