Zespół naukowców z Uniwersytetu w Sheffield prowadzony przez dr Johna Wilsona przeprowadził przegląd literatury, aby określić, które miejsce w Wielkiej Brytanii ma najwięcej oryginalnych artefaktów piłkarskich i tym samym, najprawdopodobniej jest kolebką futbolu. Zbadano obiektywne pierwsze wydarzenia, takie jak pierwszy stadion, pierwsze trofeum i pierwsze derby – Sheffield FC przeciwko Hallam FC w 1860 roku.
Sheffield kolebką futbolu
Potwierdzono, że miasto Sheffield ma ogromną liczbę oryginalnych artefaktów i “obiektywnych pierwszych wydarzeń”, w tym dwa najstarsze istniejące kluby piłkarskie: Sheffield FC i Hallam FC. W mieście jest też najstarszy profesjonalny stadion piłkarski na świecie – Bramall Lane należący do Sheffield United.
Sheffield to również dom dwóch najstarszych rozgrywek pucharowych, które odbyły się w 1867 r. i 1868 r., cztery lata przed FA Cup (Pucharem Anglii), który jest uważany za najstarszy turniej piłkarski na świecie.
Czytaj też: Prosty plaster wykryje wstrząs mózgu. Sportowcy będą bezpieczniejsi
Część zasad, które nadały kształt współczesnej piłce nożnej, również narodziły się w Sheffield, a dokładniej w Sheffield Rules, które powstały w 1858 roku i określały takie prawa, jak zakaz kopania i podcinania przeciwników czy możliwość zdobywania goli tylko za pomocą nóg. Inne innowacje obejmowały: rzuty rożne, wprowadzenie poprzeczek, rzuty wolne za łamanie zasad, liczbę 11 zawodników w każdej drużynie i rozgrywanie 90-minutowych meczów.
Dr John Wilson z Uniwersytetu w Sheffield mówi:
Wyjątkowe dziedzictwo piłkarskie Sheffield sprawiło, że jest ono popularnym miejscem dla fanów piłki nożnej i zawodów. Oprócz kobiecych EURO gościło męskie EURO w 1996 roku i mecze Mistrzostw Świata w 1966 roku. Ta miłość do piłki nożnej w mieście sięga połowy XIX wieku i fantastyczne jest to, że ta radość rozprzestrzeniła się na cały świat. Każdy kibic piłkarski powinien odwiedzić Sheffield przynajmniej raz w życiu, aby doświadczyć pięknej gry w kolebce piłki nożnej.
Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Zgodnie z danymi FIFA, aż 3,5 mld ludzi na świecie uważa się za fanów piłki nożnej.