Koniec sporów! Wiemy, gdzie narodziła się piłka nożna

Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów drużynowych na świecie. Wywołuje ogromne emocje, rozpala wyobraźnie milionów kibiców i generuje kosmiczne wręcz dochody. Powszechnie przyjęło się, że piłka nożna narodziła się na Wyspach Brytyjskich. Do tej pory nie było konsensusu, gdzie dokładnie do tego doszło. Teraz mamy pewność.
Piłka nożna narodziła się w Sheffield /Fot. Pixabay

Piłka nożna narodziła się w Sheffield /Fot. Pixabay

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Sheffield prowadzony przez dr Johna Wilsona przeprowadził przegląd literatury, aby określić, które miejsce w Wielkiej Brytanii ma najwięcej oryginalnych artefaktów piłkarskich i tym samym, najprawdopodobniej jest kolebką futbolu. Zbadano obiektywne pierwsze wydarzenia, takie jak pierwszy stadion, pierwsze trofeum i pierwsze derby – Sheffield FC przeciwko Hallam FC w 1860 roku.

Sheffield kolebką futbolu

Potwierdzono, że miasto Sheffield ma ogromną liczbę oryginalnych artefaktów i “obiektywnych pierwszych wydarzeń”, w tym dwa najstarsze istniejące kluby piłkarskie: Sheffield FC i Hallam FC. W mieście jest też najstarszy profesjonalny stadion piłkarski na świecie – Bramall Lane należący do Sheffield United.

Sheffield to również dom dwóch najstarszych rozgrywek pucharowych, które odbyły się w 1867 r. i 1868 r., cztery lata przed FA Cup (Pucharem Anglii), który jest uważany za najstarszy turniej piłkarski na świecie.

Czytaj też: Prosty plaster wykryje wstrząs mózgu. Sportowcy będą bezpieczniejsi

Część zasad, które nadały kształt współczesnej piłce nożnej, również narodziły się w Sheffield, a dokładniej w Sheffield Rules, które powstały w 1858 roku i określały takie prawa, jak zakaz kopania i podcinania przeciwników czy możliwość zdobywania goli tylko za pomocą nóg. Inne innowacje obejmowały: rzuty rożne, wprowadzenie poprzeczek, rzuty wolne za łamanie zasad, liczbę 11 zawodników w każdej drużynie i rozgrywanie 90-minutowych meczów.

Dr John Wilson z Uniwersytetu w Sheffield mówi:

Wyjątkowe dziedzictwo piłkarskie Sheffield sprawiło, że jest ono popularnym miejscem dla fanów piłki nożnej i zawodów. Oprócz kobiecych EURO gościło męskie EURO w 1996 roku i mecze Mistrzostw Świata w 1966 roku. Ta miłość do piłki nożnej w mieście sięga połowy XIX wieku i fantastyczne jest to, że ta radość rozprzestrzeniła się na cały świat. Każdy kibic piłkarski powinien odwiedzić Sheffield przynajmniej raz w życiu, aby doświadczyć pięknej gry w kolebce piłki nożnej.

Piłka nożna to najpopularniejszy sport na świecie. Zgodnie z danymi FIFA, aż 3,5 mld ludzi na świecie uważa się za fanów piłki nożnej.