Piłkarscy chuligani milsi niż się wydaje? Zaskakujące wnioski z nowych badań

Kibice piłkarscy, szczególnie ci najbardziej zagorzali, kojarzą się raczej z agresją wobec zwolenników rywali. Ale czy dotyczy to innych aspektów życia?
Piłkarscy chuligani milsi niż się wydaje? Zaskakujące wnioski z nowych badań

Rezultaty badań w tej sprawie zostały opisane na łamach International Journal of Sport and Exercise Psychology i okazują się kłócić ze stereotypami dotyczącymi sportowych fanatyków. Bo choć faktem jest, że im bliższe przywiązanie do swojego klubu, tym większe prawdopodobieństwo przejawiania agresji wobec kibiców innych drużyn, to nie obejmuje to pozostałych aspektów życia społecznego.

Czytaj też: Wirtualne wycieczki. Niektórzy się śmieją, a seniorzy czerpią ogromne korzyści z takich inicjatyw

Tacy agresorzy okazują się bowiem zaskakująco pomocni dla otoczenia (wliczając w to zarówno “swoich” jak i “przeciwników”, cechowali się też skłonnością do przytulania czy ogólnego altruizmu. Tego typu zależności były bardziej zauważalne u kobiet niż u mężczyzn, a stopień przywiązania do klubu rzutował na gotowość do przejawiania zachowań altruistycznych.

Badania takie jak to mogą być wykorzystane przez kluby do wzmocnienia ich społeczności fanowskich, dając różne możliwości, takie jak programy oparte na wolontariacie, w które kibice mogą się zaangażować i pomóc innym, co obserwowaliśmy we wspólnych wysiłkach prowadzonych przez banki żywności Liverpoolu i Evertonu.wyjaśnia główna autorka badań, Martha Newson

Piłkarscy chuligani są skłonni do agresji wobec kibiców przeciwnych drużyn, ale także częściej przejawiają zachowania altruistyczne

Warto mieć przy tym na uwadze fakt, iż zachowania obserwowane u kibiców piłkarskich nie ograniczają się jedynie do sportu. Można je przypisywać do wielu innych dziedzin, co oznacza, że istnieje potencjał na wykorzystanie podobnych skłonności do prowadzenia akcji pomocowych czy mediacyjnych na całym świecie. Mówi się nawet o potencjalnym zastosowaniu wyciągniętych wniosków do poprawy stosunków między… gangami.

Czytaj też: Flirt dla awansu w pracy? Jedna płeć robi to częściej

Zanim autorzy doszli do takich wniosków, zaprosili do udziału w eksperymencie 497 brytyjskich fanów piłki nożnej. Ci mieli określić swoje kibicowskie preferencje oraz stopień przywiązania do społeczności skupionych wokół swoich drużyn. Poza tym ankietowani zostali też zapytani o skłonność do altruizmu oraz wrogich zachowań. W ten sposób naukowcy odnotowali, że pomimo większej skłonności do wrogości wobec rywali, kibice silnie związani z klubem byli również bardziej otwarci na zachowania altruistyczne wobec swoich rywali niż ci, którzy nie wykazywali równie dużego przywiązania. Było to szczególnie zauważalne u kobiet oraz młodszych fanatyków.