Wirtualne wycieczki. Niektórzy się śmieją, a seniorzy czerpią ogromne korzyści z takich inicjatyw

Wirtualna wycieczka do muzeum może poprawić stan zdrowia, a nawet uratować życie! Nowe badania potwierdziły, jak ogromne korzyści seniorzy czerpią z tego typu interakcji, szczególnie w świecie zdominowanym przez izolację społeczną i samotność.
Wirtualne wycieczki poprawiają zdrowie seniorów /Fot. Pixabay

Wirtualne wycieczki poprawiają zdrowie seniorów /Fot. Pixabay

Już od dawna wiadomo, że izolacja społeczna wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, także natury psychicznej. Uwypukliło się to szczególnie podczas pierwszych fal pandemii COVID-19, gdy wszechobecne lockdowny u wielu spotęgowały uczucie samotności. Izolacja wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca czy udaru mózgu, a nawet przedwczesnej śmierci.

Czytaj też: Siedemdziesiątka to nowa pięćdziesiątka? Seniorzy sprawniejsi fizycznie i psychicznie niż 30 lat temu

We współczesnym świecie “ofiarą” izolacji może być dosłownie każdy, ale szczególnie narażone są osoby starsze. Często samotne i porzucone mają trudności z odnalezieniem się w zdigitalizowanym świecie. Ale te same technologie cyfrowe, które pomagają nam łączyć się na Skype, mogą potencjalnie ratować życie osób starszych. A na pewno zmniejszać ich poczucie samotności. Takie wnioski płyną z wyników opublikowanych w czasopiśmie Frontiers in Medicine, które jako pierwsze zgłębiło wpływ wirtualnych wizyt w muzeum (albo innych galeriach sztuki) na jakość życia seniorów.

Sztuka polepsza życie

Wielu młodych ludzi puka się w głowę, po co organizować wirtualny spacer po muzeum, galerii sztuki czy nawet stadionie, skoro przecież “można się wybrać na prawdziwy spacer”. Okazuje się, że nie zawsze można. Wirtualne spacery są tworzone z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych i z różnych powodów wykluczonych społecznie, które też chcą uczestniczyć w życiu kulturalnym.

Kanadyjscy naukowcy połączyli siły z Muzeum Sztuk Pięknych w Montrealu (MMFA), aby zbadać potencjalne korzyści płynące z cotygodniowych wirtualnych wizyt seniorów w ciągu trzech miesięcy. W badaniu wzięło udział 106 osób powyżej 65. roku życia mieszkających w Montrealu. Połowa uczestników brała udział w wirtualnych wycieczkach raz w tygodniu, podczas gdy grupa kontrolna nie brała udziału w żadnych zajęciach kulturalnych w tym samym okresie.

Okazuje się, że u osób, które odbywały regularne wirtualne spacery, odnotowano znaczącą poprawę w zakresie izolacji społecznej, samopoczucia, jakości życia w porównaniu z grupą kontrolną. Odnotowano także dużą poprawę w stosunku do tzw. zespołu słabości.

Czytaj też: Seniorzy zamawiają “wnuki na godziny” przez aplikację. “Śmiertelny kryzys samotności”

Prof. Olivier Beauchet z Uniwersytetu w Montrealu mówi:

Nasze badanie wykazało, że aktywność oparta na sztuce może być skuteczną interwencją. W skali globalnej, ta partycypacyjna aktywność oparta na sztuce może stać się modelem, który mógłby być oferowany w muzeach i instytucjach artystycznych na całym świecie w celu promowania aktywnej i zdrowej starości.

Nowe badania są rozszerzeniem poprzednich, które badały potencjalne korzyści zdrowotne programu MMFA dla seniorów o nazwie “Czwartki w Muzeum”. Już wtedy wykazano, że wirtualne wycieczki mogą poprawić samopoczucie, jakość życia i zdrowie u osób starszych.