Pingwiny tej samej płci zostały rodzicami. Samice wychowują pisklę w hiszpańskim oceanarium

Electra i Violet – samice pingwina białobrewego z oceanarium w Walencji – wychowują razem pisklę, które adoptowały jako jajo.
Pingwiny tej samej płci zostały rodzicami. Samice wychowują pisklę w hiszpańskim oceanarium

Urzędnicy w Oceanogràfic València twierdzą, że samice pingwinów białobrewych – Electra i Violet – zbudowały razem gniazdo z kamieni i „zaczęły wykazywać typowe zachowania prokreacyjne” – wynika z komunikatu prasowego hiszpańskiego oceanarium.

 

W odpowiedzi na te zachowania opiekunowie ptaków postanowili pozwolić im zaadoptować jajo innej pary pingwinów. Przyszli pingwini rodzice zazwyczaj wysiadują jaja na zmianę i trwa to około 38 dni. Tym razem było podobnie, pisklę wykluło się w tym miesiącu, a Electra i Violet dbają o nie jak o własne potomstwo.

Mały pingwin ma usamodzielnić się po około 75 dniach. To jedno z trzech piskląt urodzonych w tym sezonie lęgowym w kolonii 25 pingwinów białobrewych  – poinformowało oceanarium.

Adopcja przez pingwiny tej samej płci nie ma precedensu w Oceanogràfic València, ale zdaniem przedstawicieli oceanarium to zjawisko dość powszechne. Podobne przypadki zanotowano w zoo w Londynie, Berlinie i Sydney. Wychowywanie młodych przez rodziców tej samej płci zdarza się u ponad 450 gatunków zwierząt i występuje zarówno w ogrodach zoologicznych, jak iw naturze.

Pingwiny białobrewe są trzecim co do wielkości gatunkiem pingwinów. Mają jaskrawoczerwono-pomarańczowy dziób i charakterystyczne białe łaty na oczach. W naturze występują na wyspach subantarktycznych, a ich największe populacje można spotkać na Falklandach, Georgii Południowej Atlantyku i na Półwyspie Antarktycznym.

Na podstawie: cnn.com