Urzędnicy w Oceanogràfic València twierdzą, że samice pingwinów białobrewych – Electra i Violet – zbudowały razem gniazdo z kamieni i „zaczęły wykazywać typowe zachowania prokreacyjne” – wynika z komunikatu prasowego hiszpańskiego oceanarium.
Electra y Viola son dos pingüinos hembras del @Oceanografic_vl que, tras incubar el huevo de otra pareja, han conseguido sacar adelante un polluelo.
— Oceanogràfic València (@Oceanografic_vl) August 17, 2020
W odpowiedzi na te zachowania opiekunowie ptaków postanowili pozwolić im zaadoptować jajo innej pary pingwinów. Przyszli pingwini rodzice zazwyczaj wysiadują jaja na zmianę i trwa to około 38 dni. Tym razem było podobnie, pisklę wykluło się w tym miesiącu, a Electra i Violet dbają o nie jak o własne potomstwo.
Mały pingwin ma usamodzielnić się po około 75 dniach. To jedno z trzech piskląt urodzonych w tym sezonie lęgowym w kolonii 25 pingwinów białobrewych – poinformowało oceanarium.
Adopcja przez pingwiny tej samej płci nie ma precedensu w Oceanogràfic València, ale zdaniem przedstawicieli oceanarium to zjawisko dość powszechne. Podobne przypadki zanotowano w zoo w Londynie, Berlinie i Sydney. Wychowywanie młodych przez rodziców tej samej płci zdarza się u ponad 450 gatunków zwierząt i występuje zarówno w ogrodach zoologicznych, jak iw naturze.
Pingwiny białobrewe są trzecim co do wielkości gatunkiem pingwinów. Mają jaskrawoczerwono-pomarańczowy dziób i charakterystyczne białe łaty na oczach. W naturze występują na wyspach subantarktycznych, a ich największe populacje można spotkać na Falklandach, Georgii Południowej Atlantyku i na Półwyspie Antarktycznym.
Na podstawie: cnn.com