Piramida, jakiej jeszcze nie było. Ma tysiące lat i nie wiadomo, skąd się tam wzięła

Nie lada zagwozdkę mają archeolodzy, którzy odnaleźli wywodzącą się z epoki brązu piramidę. Arenę ich działań stanowił obwód abajski.
Piramida, jakiej jeszcze nie było. Ma tysiące lat i nie wiadomo, skąd się tam wzięła

To jeden z kilkunastu wchodzących w skład Kazachstanu. Położony na wschodzie tego kraju, zwrócił uwagę naukowców z L.N. Gumilyov Eurasian National University w Astanie. To właśnie oni natrafili na coś naprawdę wyjątkowego: zbudowaną na stepie sporych rozmiarów piramidę, której pochodzenie sięga epoki brązu. 

Czytaj też: Zagadkowa konstrukcja wewnątrz jaskini. Ma prawie 200 000 lat, a naukowcy głowią się nad jej przeznaczeniem

Prowadzone na kazachskim stepie wykopaliska rozpoczęły się już niemal dziesięć lat temu, w 2014 roku. Na miejsce ich realizacji wybrano okolice kompleksu Kyrykungir w pobliżu wsi Toktamys. W takich właśnie okolicznościach archeolodzy dotarli do pozostałości piramidy, którą zbudowano na planie sześciokąta. Budowla ta zachwyca między innymi precyzją, z jaką została wykonana.

Co więcej, pomiędzy każdą ze ścian umieszczono osiem rzędów kamieni. Dystans dzielący poszczególne ściany wynosi trzynaście metrów, natomiast pośrodku znalazło się miejsce dla kilku okręgów. Na zewnętrznych ścianach umieszczono obrazy różnych zwierząt, wśród których dominują konie. O ile początkowo w badaniach brali udział przede wszystkim kazachscy eksperci oraz studenci z uczelni w Astanie, tak teraz całe przedsięwzięcie nabrało międzynarodowego charakteru. Nie powinno to dziwić, wszak takich znalezisk do tej pory po prostu nie było.

Piramida znaleziona na kazachskim stepie pochodzi z epoki brązu. Wokół niej umieszczono liczne końskie kości

Wokół piramidy udało się zlokalizować zaskakująco wiele końskich kości. Pozwala to sądzić, że zwierzęta te cieszyły się w epoce brązu ogromną popularnością. Na obrazach można też dostrzec wielbłądy. Wśród innych znalezisk archeolodzy wymieniają fragmenty ceramiki, złote kolczyki oraz inną biżuterię. 

Czytaj też: Tajemniczy obiekt w niemieckiej jaskini. Archeolodzy zastanawiają się, co przedstawia

Znalezisko jest szczególnie wyjątkowe ze względu na fakt, że nigdy przedtem na kazachskim stepie nie widziano piramidy. A już na pewno nie takiej, która pochodziłaby z epoki brązu. Ten prehistoryczny okres jest datowany w różny sposób w zależności od regionu. Na przykład na Bliskim Wschodzie rozpoczął się on około 3400 roku p.n.e. podczas gdy na Starym Kontynencie początek nastąpił dopiero w okolicach 2200 roku p.n.e.