Pistolet typu Beretta

Półautomatyczny pistolet Beretta 92 FS, kaliber dziewięć, trafia do celu z 50 metrów

Jest bronią służbową armii i wielu korpusów policji Stanów Zjednoczonych, francuskiej żandarmerii i włoskiej policji. W Polsce za sprawą popularności amerykańskich filmów akcji pistolet typu Beretta jest uważany za synonim skutecznej broni ręcznej. Pewny, bardzo dokładny (dobry strzelec może trafić do celu z odległości 50 metrów) i ekonomiczny.
W jaki sposób strzela?

– Przesunięcie zamka do tyłu odciąga kurek, powrót do przodu wydobywa nabój z magazynku i wsuwa go do komory.

– Po odciągnięciu języka spustowego kurek uderza w bijnik iglicy. Ten przesuwa ją do przodu i iglica zbija spłonkę wywołując wybuch.

– Gazy powodują wystrzelenie naboju i przesuwają do tyłu zamek i lufę. Ta ostatnia, podczas gdy zamek jest nadal przesuwany, zatrzymuje się. Dzięki opóźnieniu łuska i gazy nie opuszczają komory, dopóki kula nie spożytkuje całej siły napędowej wybuchu.

– Zamek wraca do przodu, pobiera następny nabój i broń jest znowu gotowa do strzału.

Bijnik iglicy: uderzony przez kurek przesuwa iglicę do przodu. Jeżeli pistolet jest zabezpieczony, bijnik nie znajduje się na tej samej linii co iglica i odłącza kurek.

Iglica: Pod wpływem uderzenia bijnika przesuwa się do przodu około milimetra i grotem trafia spłonkę kuli.

Język spustowy: Jeśli kurek został już odwiedziony (przez zamek lub ręcznie), zwalnia się jedynie krótkim pociągnięciem. Natomiast jeśli kurek jest w stanie spoczynku, napięcie go wymaga dłuższego nacisku na spust.

Dane techniczne

Nazwa: Beretta 92F
Producent: Fabbrica d’Armi Pietro Beretta, Włochy
Rodzaj: pistolet samopowtarzalny
Kaliber: 9 mm Parabellum (to najpopularniejszy nabój) Długość: 217 mm (długość lufy: 125 mm)
Masa: 0,955 kg

Czy wiesz że…

W latach 80. i 90.  XX wieku firma Beretta opracowała kilka nowych wersji pistoletu Beretta 92, o różnych wymiarach i wykorzystywanych w nich nabojach. Broń cieszyła się wielką popularnością, ale okazało się, że czasem jej zamki pękają w czasie strzelania. Wtedy, ich tylne części, zsuwając się z prowadnic kaleczą twarze strzelających. Tak było w przypadku żołnierzy SEAL (sił specjalnych amerykańskiej marynarki wojennej). Aby nie dopuścić więcej do takich wypadków, producent broni ponownie zmodyfikował ją.