Największe problemy – plastik i CO2 – już opanowane. Oto jak łatwo zamienić je w coś pożytecznego

Plastik i dwutlenek węgla są jednymi z największych problemów współczesnego świata. Produkcja tego pierwszego doprowadziła do zaśmiecenia wielu ekosystemów i sprawiła, że w formie mikrocząstek plastik znajduje się niemal wszędzie na globie. Emisje dwutlenku węgla pochodzące m.in. ze spalania paliw kopalnych natomiast przyczyniają się do pogłębiania globalnego ocieplenia. Czy można sobie z tymi związkami jakoś poradzić? Naukowcy z Cambridge opracowali nietypowy rodzaj reaktora, który zamienia plastik i CO2 w coś pożytecznego.
Największe problemy – plastik i CO2 – już opanowane. Oto jak łatwo zamienić je w coś pożytecznego

Na łamach Nature Synthesis pojawiły się wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, którzy pracowali nad reaktorem słonecznym zdolnym przetworzyć dwutlenek węgla i plastik w pożyteczne substancje, które można ponownie wykorzystać. Opracowane urządzenie korzysta tylko z energii słonecznej, co czyni jest niezwykle czystym i nieszkodliwym dla środowiska.

Natomiast o szkodliwości dwutlenku węgla na zmiany klimatu nie trzeba wiele tłumaczyć. Jego emisje są ogromne i każdy sposób na redukcję zawartości tego gazu w atmosferze jest cenny. Plastik również stał się czołowym odpadem na świecie, którego mikrocząstki odkryto nawet w lądolodzie Antarktydzie. W jaki sposób najnowszy reaktor słoneczny może pomóc w walce z tymi problemami?

Czytaj też: Leki ze śmieci. Tak można wykorzystać plastikowe odpady

Nowy reaktor do przemiany plastiku i dwutlenku węgla / źródło: Uniwersytet Cambridge, materiały prasowe

Plastik i CO2 pod wpływem tylko energii słonecznej można zamienić w coś przydatnego

Urządzenie jest zbudowane z dwóch części, w jednej przetwarzany jest plastik, a w drugiej – dwutlenek węgla. Katalizatorem reakcji jest absorber światła zbudowany z perowskitu, o którym coraz więcej słychać w kontekście nowej generacji ogniw fotowoltaicznych.

Reaktor działa w normalnych warunkach temperatury i ciśnienia. Energia słoneczna jest jedyną, jaka wykorzystuje. Podczas eksperymentów plastikowe butelki PET były przetwarzane w kwas glikolowy wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Katalizatorem reakcji był stop miedzi i palladu. Natomiast w drugiej komorze reaktora dwutlenek węgla był przemieniany w tlenek węgla przy wykorzystaniu związku kobaltu, albo w gaz syntezowy (mieszaninę tlenku węgla i wodoru) pod wpływem katalizatora ze stopu miedzi i indu, albo jeszcze w mrówczan – tutaj w przebiegu reakcji pomogły enzymy.

Czytaj też: Lepsze niż plastik, nie tłucze się jak szkło. Oto przezroczyste drewno, które zwiastuje nową epokę!

Naukowcy mają świadomość, że ich wynalazek dopiero przetwarza plastik i CO2 w bardzo podstawowe związki. Planują oni w ciągu kolejnych 5 lat rozwinąć technologię. Jak powiedział Subhajit Bhattacharjee, jeden z badaczy:

To, co jest tak wyjątkowe w tym systemie, to wszechstronność i możliwość regulacji – obecnie tworzymy dość proste cząsteczki na bazie węgla, ale w przyszłości moglibyśmy dostroić system, aby tworzyć znacznie bardziej złożone produkty, po prostu zmieniając katalizator.