Lepsze niż plastik, nie tłucze się jak szkło. Oto przezroczyste drewno, które zwiastuje nową epokę!

Butelki, słomki, słoiki, opakowania żywności – niemal wszędzie otaczają nas produkty wykonane ze szkła i plastiku. Jaka jest szansa, że zredukujemy ich ilość? Może to zależeć od kilku czynników. Jednym z nim jest nowo stworzone przezroczyste drewno, które może zastąpić z powodzeniem polietylen.
źródło: Anish M. Chatoth / SciDev.net / materiały prasowe

źródło: Anish M. Chatoth / SciDev.net / materiały prasowe

Badacze z Indyjskiego Instytutu Technologii zaprezentowali na łamach Science of The Total Environment efekty swoich prac na przezroczystym drewnem, które może pełnić podobne funkcje do szkła czy plastiku. Taki materiał okazuje się tańszy w produkcji, nie wymaga użycia polietylenu i innych węglowodorów wykorzystywanych w plastiku oraz nie tłucze się jak szkło.

Czytaj też: Paliwo lotnicze wreszcie będzie zrównoważone? Wykonano istotny krok w tę stronę

Wynalazek przezroczystego drewna jest odpowiedzią na zbyt dużą produkcję plastiku w dzisiejszych czasach. Rokrocznie dokładamy do środowiska 400 mln ton plastiku. Wiele z nich to są materiały jednorazowego użytku.

Pierwsze przezroczyste drewno powstało w 1992 roku i od tamtego czasu jest nieustannie ulepszane. Naukowcy z Indii zaprezentowali najnowszą generację tego materiału.

Jak powstaje przezroczyste drewno?

Aby stworzyć transparentny materiał drzewny badacze musieli usunąć ligninę ze struktury. Moczyli drewno w ciepłym roztworze składającym się z wodorotlenku sodu, siarczynu sodu i podchlorynu sodu. Potem ugotowali materiał w nadtlenku wodoru. Drewno z usuniętą ligniną staje się białe – należy wówczas wypełnić luki w materiale innymi substancjami. Są to epoksyd lub polimetakrylan metylu lub PMMA w temperaturze 85 st. Celsjusza.

Finalny produkt jest przezroczysty w 90 proc. Zdaniem twórców, jest bardziej biodegradowalny niż plastik i szkło. Ponadto zupełnie się nie tłucze.

Ekologiczność przezroczystego drewna polega również na tym, że proces delignifikacji za pomocą nadtlenku wodoru i infiltracji (uzupełnianie luk w strukturze) z epoksydem jest najbardziej bezpieczny dla środowiska.

Czytaj też: Ten samochód elektryczny rozpędzi się do 100 km/h dosłownie w mig! Nagranie ukazuje, jak szybko to robi

Nasuwa się tylko jeden problem – skąd wziąć tyle drewna? Czy masowa produkcja przezroczystego drewna nie będzie skutkować przyspieszeniem wycinek naturalnych lasów na całym świecie?