Soczewki Focusa 2011 – plebiscyt został zakończony

Przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
Soczewki Focusa 2011 – plebiscyt został zakończony

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRZEŁOM

 

Prof. Tadeusz Dobosz

Na wieść o zwycięstwie (badania DNA w medycynie sądowej) powiedział: „Naprawdę? Ale przecież wśród  kandydatów byli znacznie bardziej godni ode mnie. A to niespodzianka!”.
Profesor Katedry Medycyny Sądowej i kierownik Zakładu Technik Molekularnych Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu nie wyklucza, że na wyniki głosowania mogła mieć wpływ moda na seriale kryminalne. „Po raz pierwszy od lat zgłasza się do nas wielu młodych adeptów medycyny, którzy nie chcą zostać chirurgami czy pediatrami, tylko medykami sądowymi”. Jest więc szansa, że polska kryminologia wzbogaci się o nowych specjalistów, jeśli tylko wytrzymają trudy zawodu.

 

NADZIEJA

 

Nowy środek piorący

Zwycięstwo Anny Szareckiej i Anny Szpot, studentek Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, może zaskakiwać, bo wymyśliły nieistniejący jeszcze, futurystyczny środek do prania – usuwający plamy gaz, który wystarczy wpuścić do pokrowca z ubraniem, by stało się czyste. Ale pozory mylą. „Ponieważ wygrałyśmy konkurs firmy Henkel, jedną z części nagrody było spotkanie z jej szefem Kasperem Rorstedem. I on powiedział, że nasz pomysł może zostać zrealizowany i to szybciej, niż się spodziewamy” – mówi Anna Szarecka. Podkreśla jednak, że w konkursie najważniejsze było umiejętne „sprzedanie” pomysłu. „Sama idea to 30 proc. sukcesu. Potem trzeba ją obronić, wykazać się umiejętnościami marketingowymi, analitycznymi, negocjacyjnymi” – wylicza. I z tym właśnie obie laureatki „Soczewek” w kategorii „nadzieja” wiążą swą przyszłość – chcą wprowadzać na rynek nowe, innowacyjne produkty. A że w Polsce takich specjalistek nadal brakuje, będziemy trzymać kciuki!

 

INICJATYWA

 

Noc Naukowców

Co roku przez jedną noc swe podwoje otwierają uczelnie, instytuty i laboratoria, a badacze prowadzą warsztaty, wycieczki i konkursy. W 2011 r. takie imprezy odbyły się w 11 polskich miastach, a całemu przedsięwzięciu patronował „Focus”. Jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się jest Małopolska Noc Naukowców. „Zaczynaliśmy w 2007 r. od 3,5 tys. gości, a 28 września tego roku spodziewamy się 38 tys. osób” – mówi Tomasz Szanser, dyrektor Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Taka impreza, choć trwa zaledwie parę godzin – to doskonały sposób na „zarażanie” nauką, zwłaszcza dzieci. Na ten rok zapowiadane są kolejne atrakcje – więcej partnerów, większa liczba zaangażowanych naukowców i studentów, więcej warsztatów.

 

KSIĄŻKA

 

„Skamieniałość z chomika”

Czytelnicy brytyjskiego tygodnika „New Scientist” (z którym „Focus” regularnie współpracuje) lubią zadawać pytania i odpowiadać na nie. A redaktor Mick O’Hare regularnie wybiera z tego zbioru najsmakowitsze kawałki i układa z nich książki, których polskim edycjom z przyjemnością patronujemy. „Trudno byłoby wymyślić coś bardziej popularnonaukowego, bo w tych pozycjach mamy i solidne naukowe podstawy, i bardzo popularne, przystępne podejście do najtrudniejszych nawet kwestii” – mówi Maria Brzozowska, tłumaczka z Wydawnictwa Insignis, a zarazem doktor fizyki z wykształcenia. Dlatego te książki cieszą się u nas dużą popularnością i to pomimo silnej konkurencji. Wydawnictwo Insignis ma więc w planach kolejne pozycje z tej serii.„Dlaczego słonie nie potrafią skakać?” oraz „Jak zrobić tornado?”. „Jedna z nich powinna ukazać się przed wakacjami” – zdradza Maria Brzozowska. Co w niej będzie? Czytajcie „Focusa”, a na pewno się dowiecie…

Dziękujemy za oddane głosy!