Plecak do biegów odrzutowych

Jetpack 4MM, czyli odrzutowy plecak, zaprojektowany przez naukowców z Arizona State University (ASU) został zaprojektowany po to, by umożliwić bieganie w superszybkim tempie. Tego typu technologie kojarzą nam się na razie z filmami Sci-Fi i lotami ponad futurystycznymi metropoliami. Teraz okazuje się, że technologia już wkrótce może znaleźć zastosowanie m.in. w wojsku. 

Inżynierowie stworzyli prototyp urządzenia, które pozwoli żołnierzom rozwijać ogromne prędkości.

– Kiedy mówimy o odrzutowym plecaku, ludzie zazwyczaj wyobrażają sobie, że dzięki niemu będą mogli latać – mówi wynalazca, Jason Kerestes. Jest on jednym z badaczy związanych z ASU, którzy próbują zmniejszyć przepaść między człowiekiem i maszyną. W swoim nowym urządzeniu Kerestes zmniejszył natężenie siły i sprawił, że plecak nie nada się do latania. – Urządzenie znacznie zwiększy szybkość i zwinność ruchów żołnierzy – tłumaczy odkrywca. Prototyp urządzenia trafił teraz do testów. 

Dzięki urządzeniu Jetpack 4MM żołnierz może pokonać prawie 2 km zaledwie w 4 minuty. Naukowcy współpracowali przy projekcie z agencją DARPA. Ich celem było stworzenie technologii, która umożliwi żołnierzom szybsze poruszanie się po ziemi, nawet z dużym obciążeniem.

Projekt urządzenia zrodził się niemal przypadkiem. Badacz pracował nad urządzeniem, z którego do codziennego poruszania się mogłyby korzystać osoby po amputacjach kończyn. Wtedy okazało się, że DARPA interesuje się projektem urządzenia przeznaczonego dla sprawnych osób, które dodatkową zwiększą ich mobilność. 

Za kilkanaście lat na frontach wojen pojawią się żołnierze, którzy będą naszpikowani elektroniką niczym filmowe roboty. Czytaj więcej!