Pluton większy niż myśleliśmy. Zobacz najnowsze zdjęcia sondy New Horizons!

Pluton jest większy, niż dotychczas myśleliśmy. Zobacz najnowsze zdjęcia przesłane przez sondę New Horizons!

Sonda New Horizons przysłała w nocy najnowsze zdjęcia karłowatego Plutona i jej największego satelity – Charona. To najdokładniejsze fotografie, jakie kiedykolwiek udało się uzyskać. Widać na nich m.in. to, że Pluton jest większy, niż do tej pory sądzili naukowcy.

Najnowsze zdjęcia Plutona ujawniają ogromną różnorodność struktur, powierzchni i procesów, która wręcz oszołomiła naukowców z NASA.

“Pluton ukazuje nam tak wielką różnorodność form i procesów, że ciężko porównać jąz czymkolwiek, co znamy z naszego Układu Słonecznego” – mówi Alan Stern, naukowiec NASA związany z misją New Horizons.

Według najnowszych zdjęć Pluton ma 2370 km średnicy, czyli ok. 2 km więcej, niż zakładano do tej pory. Może się wydawać, że 2 km to niewiele, ale z punktu widzenia nauki różnica jest ogromna. Większa średnica planety oznacza przede wszystkim, że gęstość planety jest mniejsza, a jej struktura jest inna niż sądzono. Zdaniem specjalistów z NASA pod powierzchnią Plutona znajduje się więcej lodu i mniej skał.

Czytaj więcej: