Płynne drewno od Gucciego

Nowe buty marki Sergio Rossi, siostrzanej spółki koncernu Gucciego, zostały wyprodukowane z surowców odnawialnych – obcas wykonano z płynnego drewna.

Nowy but „EcoPump“ od Sergio Rossi/Gucci jest bez wątpienia modny i elegancki, ale na pierwszy rzut oka nie widać, że został wyprodukowany z ekologicznych materiałów. Tymczasem jego obcas został wykonany z płynnego drewna. Ten odnawialny surowiec o nazwie ARBOFORM® jest osiągnięciem badaczy z Instytutu Technologii Chemicznych ICT w Pfinztal i firmy Tecnaro GmbH.

Emilia Regina Inone-Kauffman, kierująca badaniami w ICT, wyjaśnia w informacji prasowej instytutu, że podczas produkcji papieru  drewno rozdzielane jest na trzy części składowe – ligninę, celulozę i hemicelulozę. W produkcji papieru lignina jest jednak materiałem odpadowym. Naukowcy stwierdzili, że można ją zmieszać z naturalnymi włóknami drewna, konopi czy lnu i z innymi naturalnymi dodatkami, jak na przykład wosk. W te sposób powstaje granulat plastiku, który można stopić, a następnie wtłoczyć do formy, nadając tworzywu sztucznemu odpowiedni kształt.

Aby wyprodukować but, trzeba było technicznie dopasować materiał. Obcas powinien bowiem wytrzymać określone obciążenie – mówi Jürgen Pfitzer, kierownik Tecnaro GmbH. Taki skutek został osiągnięty za sprawą drobnej zmiany w recepturze. Z płynnego drewna powstały już m.in. części samochodowe i szopka bożonarodzeniowa. JSL

źródło: www.fraunhofer.de