Pływająca platforma wiatrowa. Tak europejski kraj chce produkować energię

Na Wyspach Kanaryjskich firma X1 Wind i jej współpracownicy zakończyli proces instalacji pływającej platformy wiatrowej.
Pływająca platforma wiatrowa. Tak europejski kraj chce produkować energię

Wraz z zakończeniem prac instalacyjnych rozpoczyna się kolejny ekscytujący rozdział dla X1 Wind, ponieważ przygotowujemy się do operacji dostarczania energii do inteligentnej sieci PLOCAN. Teraz, po udanej instalacji, rozpoczniemy monitorowanie platformy w czasie rzeczywistym za pomocą wielu czujników zintegrowanych z naszym wewnętrznym systemem SCADA.Jorge Casanovas, X1 Wind

Czytaj też: Bill Gates zainwestował w to 50 milionów dolarów. Alkohol zamienią w paliwo lotnicze

Jak dodaje Alex Raventos, założyciel X1 Wind, to kluczowe osiągnięcie w kontekście pływających elektrowni wiatrowych. Ta została zamontowana z wykorzystaniem metody cumowania TLP i może być stosowana przy użyciu niewielkich statków. W efekcie koszty całego przedsięwzięcia są niższe, a morskie ekosystemy – mniej narażone na zniszczenia. Dane uzyskane z X30 przyczynią się do obniżenia ryzyka awaryjności tej technologii, wprowadzenia koniecznych poprawek i uzyskania certyfikacji projektowanych platform na skalę komercyjną. Te miałyby być w przyszłości montowane nie tylko w Hiszpanii, ale i na całym świecie.

Pływająca platforma wiatrowa została zamontowana u wybrzeża Wysp Kanaryjskich

Firma X1 została niedawno wybrane przez Komisję Europejską do realizacji projektu NextFloat. Jego głównym założeniem jest przyspieszenie budowy pływających elektrowni wiatrowych tak, by osiągnąć skalę przemysłową. Jednym z najbliższych wyzwań będzie montaż takich instalacji na południu Francji. Po zainstalowaniu rozpocznie się faza właściwych testów, która potrwa do marca 2023 roku. Wytwarzana w tym okresie energia elektryczna będzie trafiała do inteligentnej sieci PLOCAN.

Czytaj też: Panele słoneczne mogą być jeszcze wydajniejsze. Jaka droga czeka tę technologię?

Świat stoi przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Kluczowe znaczenie będzie miała dekarbonizacja poprzez wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Oceany i zrównoważona eksploracja morskich źródeł odnawialnych są kluczowe dla bardziej ekologicznego, zdekarbonizowanego świata. Pływające elektrownie wiatrowe na morzu powoli, ale systematycznie pokazują, że są drogą rozwoju dla odnawialnych źródeł energii, a obiecujące technologie, takie jak X1 Wind, są kamieniem węgielnym dla wielkiego wyzwania – przyspieszenia konkurencyjności sektora. Uwielbiamy patrzeć, jak te nowe projekty/technologie wchodzą w życie.podsumowuje João Maciel