To źródło energii odnawialnej jest lepsze, niż myśleliśmy. Takich korzyści nikt nie podejrzewał

Odnawialne źródła energii zyskują na popularności, co oczywiście bardzo cieszy i jest jednym z elementów walki z rosnącymi emisjami gazów cieplarnianych. Z badań przeprowadzonych przez włoskich naukowców wynika, że szczególnie korzystnie wypadają pływające farmy wiatrowe.
To źródło energii odnawialnej jest lepsze, niż myśleliśmy. Takich korzyści nikt nie podejrzewał

I nie chodzi wyłącznie o wydajność czy koszty instalacji, lecz ogólny wpływ na środowisko. Przeprowadzone obserwacje miały miejsce u wybrzeży Sycylii i wykazały, że takie zalety można odnotować przez cały cykl wykorzystywania turbin. Przedstawiciele Politechniki Mediolańskiej zaprezentowali swoje ustalenia na łamach Sustainable Production and Consumption.

Czytaj też: Zielona energia ma się w Polsce świetnie. W ostatni weekend padł imponujący rekord

Wykonane ekspertyzy były naprawdę rozległe, ponieważ objęły różne etapy: od pozyskiwania materiałów, przez transport komponentów, montaż i instalację turbin z wykorzystaniem jednostek pływających, konserwację na przestrzeni lat, aż po demontaż i wycofanie z użycia. Jakie były dokładne wnioski? Piszemy o nich poniżej.

Najważniejsze wydają się wyniki zestawienia, w którym autorzy publikacji wzięli pod uwagę 1 GWh energii pochodzącej z sieci krajowej oraz 1 GWh energii wyprodukowanej przez farmę wiatrową. Jak odnotowali, ogólny wpływ energii wiatrowej jest zauważalnie niższy dla prawie wszystkich kategorii. Na przykład w kontekście zmian klimatu w grę wchodziło ograniczenie skutków aż o 92%.

Pływające farmy wiatrowe mają korzystny wpływ na środowisko w niemal wszystkich aspektach objętych badaniami

Co więcej, stosowanie takiego podejścia powinno zwracać się bardzo szybko. Inwestycje prowadzone w związku z tworzeniem farm wiatrowych powinny być opłacalne zarówno pod względem finansowym, jak i ekologicznym. Mówimy bowiem dwóch latach potrzebnych na wyzerowanie inwestycji pod względem emisji oraz trzech związanych z produkcją energii. Innymi słowy, potrzeba trzech lat, aby postawienie pływającej farmy wiatrowej zaczęło przynosić korzyści finansowe i środowiskowe.

Czytaj też: Panele fotowoltaiczne pobiły rekord wydajności. Wydawało się, że tej granicy nie da się przekroczyć

Pływające farmy wiatrowe cieszą się obecnie sporą popularnością i są montowane między innymi w wodach Bałtyku. Wśród ich największych zalet wymieniano do tej pory przede wszystkim większe możliwości w zakresie produkowania energii wynikające z dostępności wiatru na otwartych przestrzeniach, a także ograniczenie wykorzystania gruntów, które można dzięki temu spożytkować na inne sposoby.